Gaziantep’teki siyasi parti, STK ve kurum temsilcileri, Ramazan Bayram’ına ulaşmanın huzurunu ve sevincini yaşadıklarını, birlik ve beraberlik mesajı vererek İslam âleminin bayramını kutladılar.

İslam âleminde olduğu gibi Gaziantep’te de Ramazan Bayramı heyecanı yaşanıyor. Ramazan Bayramı ile ilgili duygularını paylaşan siyasi parti, STK ve kurum temsilcileri, on bir ayın sultanı Ramazan ayının sonunda, Allah-u Teala tarafından Müslümanlara hediye edilen Ramazan Bayramı'nın Müslümanların vahdetine, birliğine, dirliğine, beraberliğine ve İslam âleminin kurtuluşuna vesile olmasını dilediler.

Mübarek Ramazan bayramı dolayısıyla İLKHA’ya konuşan HÜDA PAR Genel Başkan Yardımcısı Mehmet Ali Doyar, Şahinbey Belediye Başkanı Mehmet Tahmazoğlu, HÜDA PAR Gaziantep İl Başkanı Mehmet Nakşi Erat, İl Müftüsü Ahmet Çelik, STK ve kurum temsilcileri, birlik ve beraberlik mesajı verdi.

"Rabbim Ramazan Bayramı’nı Müslümanların vahdetine vesile kılsın"

HÜDA PAR Genel Başkan Yardımcısı Mehmet Ali Doyar, Ramazan Bayramı’nın İslam coğrafyasında yaşanan sıkıntıların son bulmasına vesile olmasını temenni ederek, şunları söyledi:

‘’Ramazan ayını geçirdik, Rabbim inşallah hakkımızda hayırlı kılar ve günahlarımıza kefaret eder. Daha nice hayırlı Ramazanları görmeyi nasip eder. Ben mübarek Ramazan bayramınızı en içten dileklerimle tebrik ediyorum. Hayırlara vesile olmasını, huzurlu ve mutlu bir bayram geçirmenizi dilerim ve bu gün dünyanın birçok yerinde Müslümanlar zulüm altındadır. Biz burada bayramı yaşarken ne yazık ki onlar bayramı çoktan unuttular. Şer güçleri Müslümanların dağınıklığından istifade ederek memleketlerine girmekte, evlerini yıkmakta ve kanlarını akıtmaktadır ve Müslümanların kutsallarını da ne yazıktır ki çiğnemekte. Müslümanlar, ümmet şuuru ile bir araya gelmediği müddetçe korkarım ki bu hal devam edecektir. Onun için bu gün Müslümanların en çok ihtiyaç duyduğu şey vahdettir, birlik, beraberliktir. Rabbim bu Ramazan Bayramı’nı Müslümanların vahdetine ve bu zulümlerin de sona ermesini vesile kılsın. Bu duygu ve düşüncelerle birlikte İslam aleminin halkımızın ve Gazianteplilerin bayramlarını tebrik eder, huzurlu bir bayram geçirmelerini Rabbimden niyaz ederim."

"Rabbim bayram tadında bir bayram yaşamayı nasip eylesin"

Başı rahmet, ortası mağfiret ve sonu ebedi azaptan kurtuluş olan Ramazan ayının nihayete erdiğini ve yeni umutlarla bütün İslam aleminin bir bayrama daha kavuşmanın mutluluğunu yaşadığını belirten Şahinbey Belediye Başkanı Mehmet Tahmazoğlu, "Rabbim bayram tadında bir bayram yaşamayı bize nasip eylesin. Özellikle de İslam âlemine Filistin’de, Arakan’da ve Suriye’de zulüm gören kardeşlerimize de hayırlı bayramlar diliyoruz. Rabbim birliğimizi, dirliğimizi bozmasın. Birlik ve beraberlik içerisinde nice bayramlara kavuşmayı Rabbim bizlere nasip eylesin. Bayram demek birlik ve beraberlik demek.  Küskünlerin barışması demek kaynaşmak demek ziyaretler demek küçüklerin büyükleri ziyaret etmesi, büyüklerin küçüklere şefkat göstermesi demek. Rabbim inşallah bu bayramı da bu anlayış, birlik ve kardeşlik içerisinde kutlamayı nasip eylesin." diye konuştu.

"İnşallah Ramazan Bayramı siyonist israilin sonuna vesile olur"

HÜDA Gaziantep İl Başkanı Mehmet Nakşi Erat ise İslam âleminin Ramazan Bayramı’nı tebrik ederek,

"Mübarek Ramazan Bayramı'nın İslam ümmetinin kurtuluşuna, vahdetine, birliğine ve Müslümanların kardeşliğine ve ümmet bilincine sahip olmalarına vesile olmasını diliyorum. Şu anda İslam coğrafyası maalesef kan, revan içerisinde. Her tarafta Müslümanların kanları dökülüyor. Filistin’de Müslümanlar siyonistlerin attıkları bombalar altında iftar ve sahurlarını yaptılar. Gerçekten ciddi anlamda insanın kalbini hüzne boğan bir durum. İnşallah bu mübarek Ramazan Bayramı siyonist israilin sonuna vesile olur. İnşallah bu Müslümanların görmüş olduğu son zülüm olur. Zaten Müslümanların kardeşlikten ve vahdetten başka hiçbir çareleri yoktur. Tek çare Müslümanların bir araya gelmeleridir. Bundan başka hiçbir çareleri yoktur. Diğer bütün çabalar hepsi sonuçsuz kaldığını hep beraber müşahede ediyoruz. İnşallah bu mübarek Ramazan Bayramı’nın gerçek anlamda kardeşliğe vesile olmasını diliyorum." diye belirtti.

"Bayram günleri ibadet günleridir"

Bayramların bir sevinç ve mutluluk günleri olduğu gibi ibadet günleri olduğunu ifade eden Gaziantep İl Müftüsü Ahmet Çelik de "On bir ayın sultanı Ramazan ayını coşku ve sevinç ile karşıladık. Ramazan’ı bekledik, hazırlandık, imanla, ümitle, ihya ettik. Kadir gecemizi kutladık. İftarlarda buluştuk. Sahurda adeta gecenin karanlığını sahur ışığı ile aydınlattık, nurlandırdık. Elbette her şeyin bir sonu olduğu gibi Ramazan ayının da sonu geldi. Ramazan ayı her sene zaten böyle olur. Coşkuyla karşılanır ve hüzün ile birazda bayram sevinciyle biz buna buruk bir hüzün diyoruz uğurlanır. Bizdeki bayram sevinci ise sırf dünyalık ve eğlenceye yönelik bir sevinç değildir. Bizdeki bayram sevinci de şükre yöneliktir. Daha çok Allah'a (Celle Celaluhu) kul olmaya yöneliktir. Ramazan ayı, oruç gibi zor bir ibadeti layıkıyla yapmanın mutluluğudur. Bundan dolayı bayram bizde sadece sırf bir seküler dünyalık sevinç değildir. Bizim için aynı zamanda bir kulluk süresidir. Bayram günleri ibadet günleridir. Bayram namazını kılarız, hutbesini dinleriz ve bayramlaşmayı camiden başlatırız. Yani bayram namazla, dini hitabe olan hutbe ile başlar. Bayram birbirimizin yüzüne tebessümle, aşkla, şevkle ve muhabbetle ellerimizi sıkma ile kucaklaşma ile başlar. Camiden çarşımıza, pazarımıza, sokağımıza, evimize ve bütün gönüllere böyle dağılır. Bizim medeniyetimizde bayramlar bu anlayışla yapılır. Ben bu duygularla sağlıkla, afiyetle, imanla, ümitle ve sevinçle ulaştığımız Ramazan-ı şerif bayramınızı can-ı gönülden tebrik ediyor, bereketler getirmesini diliyorum." ifadelerini kullandı.

"Bayram mübarek Ramazan’ı geride bırakmanın mutluluğudur"

Mustazaflar Cemiyeti Gaziantep Şube Başkanı Ekrem Kaplan da "Bu yıl ki Ramazan bayramına girmiş bulunuyoruz. Rabbimize binlerce hamd-u senalar olsun. Ramazan Bayramı’nın ümmeti Muhammed’e (Sallallahu Aleyhi ve Sellem) mutluluk, barış, birlik ve beraberlik getirmesini diliyorum. Üyelerimize ve gönüllülerimize bayram ziyaretlerini yapmalarını, akraba ziyaretinde bulunmalarını, yaşlılarımızın ve büyüklerimizin bayramını kutlamalarını talep ediyoruz. Ramazan orucunun sevabını kimse bilmiyor. Efendimiz (Sallallahu Aleyhi ve Sellem) ‘Oruç öyle bir ibadet ki riya bulaşması imkânsız olan bir ibadet’ diye buyuruyor. O yüzden diğer hasenatlar birden yedi yüz ile yazılırken orucun sevabı ise oruç olarak yazılır. Bayram böyle büyük ve zor meşakkatli bir ibadet olan mübarek Ramazan’ı geride bırakmanın mutluluğudur. Rabbimizin asında bize o bilmediğimiz karşılığının bir avansı da olabilir. Bayramın dolu bir şekilde yaşanması tuttuğumuz oruca uygun olarak yaşanması gerekir. Bizi bayrama ulaştırdığı için Rabbimize hamd-u senalar olsun. Bu bayramın ümmetin kanının durmasına, tefrikanın son bulmasına birliğe, beraberliğe ve yeniden dirilişe vesile olmasını diliyor, Müslüman kardeşlerimizin bayramlarını kutluyorum." şeklinde konuştu.

"Ramazan Bayram’ı sevinçtir, birliktir ve beraberliktir"

Gaziantep Umut Kervanı Başkanı Mustafa Özaslan da, "On bir ayın sultanı olan Ramazan ayını geride bıraktık. Ramazan ayı biliyorsunuz bir rahmet, bereket ayıdır. İnsanların şefkat yardımlaşma hislerini ve duygularının kabardığı bir aydır. Ramazanı dolu dolu yaşadık, oruç tuttuk, geri de bıraktık. Şu anda Ramazan’ın hüznüyle Ramazan Bayramı’na ulaşmış bulunmaktayız. Dolayısıyla da Ramazan Bayram’ı sevinçtir, birliktir ve beraberliktir. Ben bu duygularla herkesin bu bayramını tebrik ve hayırlara vesile olmasını niyaz ediyorum." diye konuştu.

Eğitim-Bir-Sen ve Memur-Sen Gaziantep Şube Başkanı Ahmet Gök ise Ramazan Bayramının Kudüs’ün özgürlüğüne kavuşmasını, İslam âleminin birlik ve beraberliğine vesile olmasını dileyerek, şunları dile getirdi:

"Rabbim inşallah bizleri Kudüs'ün kurtulduğu günlere kavuştursun"

"Başı rahmet, ortası mağfiret ve sonu da cehennem azabından kurtuluş olarak Peygamber Efendimiz’in (Sallallahu Aleyhi ve Sellem) müjdelediği bir Ramazan ayını daha geride bırakıyoruz. İnşallah bayrama yaklaştık ve idrak edeceğiz. Ama her zamanki bayramlarımız gibi biraz buruk bir bayram yaşayacağız. Çünkü halen Filistin'de, Arakan'da, Doğu Türkistan’da ve birçok İslam beldesinde halen kan, zülüm ve gözyaşı var. Rabbim bu Ramazan Bayramı'nın ümmetin birliğine ve dirliğine vesile olduğunu inşallah bizlere göstersin. İnşallah bizleri Kudüs'ün kurtulduğu günlere kavuştursun. Bayramlar gerçekten de birlik, beraberlik ve kardeşliğimizin pekişti günlerdir. Çünkü bayramlarda akrabaları ziyaret edilir. Eş ve dost ziyareti gerçekleştirilir. İnsanların birbirine daha çok yaklaştığı ve kenetlendiği günlerdir. Bu bayramda gerçekten hem Türkiye’mizin, Anadolu coğrafyasının hem de ümmetin birlik, beraberlik ve kardeşliğe en çok ihtiyaç duyduğu günler yaşadığımıza denk gelen bayramlardır. Bu bayram daha sıkı bir birlik ve beraberlik oluşur. Ben bu duygular ile herkesin bayramını tebrik ediyorum ve Ramazan bayramınız mübarek olsun." (İbrahim Koçyiğit-İLKHA)

İlgili Haberler

Editörün Seçtikleri

Mobil Uygulamamızı İndirin

Öne Çıkan Haberler