Gaziantep'te bayram coşkusu

On bir ayın sultanı Ramazan ayının sona ermesiyle Gaziantep'te vatandaşlar, Ramazan Bayramı'nı büyük bir coşku ile karşılayarak, bayrama kavuşmanın sevincini yaşadı.

Gaziantep'te küçük büyük herkes bütün İslam âleminde olduğu gibi sabahın erken saatlerinde bayram namazı için camilere akın etti. Ramazan Bayramı namazı için sabahın erken saatlerinde camilere akın eden Gaziantepliler, Ulu Camii başta olmak üzere kentteki diğer camilerde bayram namazlarını kılarak, namazı sonrası bayramlaşıp, bayramın sevincini yaşadılar.

On bir ayın sultanı Ramazan ayının ardından Allah'ın Müslümanlara ikramı olan Ramazan Bayramı'nda Gaziantep'te camiler doldu taştı. Bayram namazı için vatandaşlar, sabahın erken saatlerinden itibaren camilere akın etti.

Babalarıyla bayram namazına gelen çocuklar camilerde renkli görüntüler oluştururken, Müslümanlar ise bayrama ulaşmanın sevincini yaşadı.

Müslümanlar bir taraftan Ramazan Bayramı'na girmenin sevincini yaşarken, bir yandan da rahmet ve bereket ayı olan Ramazan ayının sona ermesinin burukluğunu yaşadılar.

Bayram namazı için sabahın erken saatlerinden itibaren camilere akın eden vatandaşlar, dualar ederek imamların vaazını dinledi. Hep birlikte saf tutan vatandaşlar, bayram namazını coşkuyla kıldı.

Namazın ardından tekbirlerle minbere çıkan cami imamları, bayramların anlam ve önemini anlatan hutbeler verdi. İmamlar, bayramda özellikle dargınlıkların giderilmesi, hasta ve akraba ziyaretlerinin önemini vurguladılar. Hutbenin ardından camiyi dolduran vatandaşlar, salavatlar ve tekbirler eşliğinde bayramlaştılar.

Teşrik tekbirleri ve bayram hutbesiyle tamamlanan namazın ardından vatandaşlar, cami çıkışında birbirleriyle musafahalaşarak bayramlaşıtılar.

Şehitkamil ilçesindeki Gazikent Emine Eruslu Camii'nde kılınan bayram namazının ardından HÜDA PAR Gaziantep milletvekili adayları Mustafa Bozkurt ve Mustafa Özlü, vatandaşlarla tekbir ve salavatlar eşliğinde bayramlaştı.

Ramazan Bayramı'nın bütün İslam âleminin birliğine, beraberliğine, kardeşliğine ve İslam coğrafyasında yaşanan sıkıntıların sona ermesine ve Müslümanlar arasında vahdetin oluşmasına vesile olmasını temenni eden Bozkurt, şunları söyledi:

Özelde ülkemizin, genelde ise tüm İslam âleminin Ramazan Bayramı mübarek olsun. İslam âleminin bayramını kutluyorum. Bayram, Rabbimizin bize bir lütfudur. Bu bayram vesilesiyle Rabbim bir şekilde evinden, yurdundan ve sevdiklerinden uzaklaşmış tüm Müslümanları inşallah yurtlarına, evlerine ve sevdiklerine kavuşturmayı nasip etsin. Bu bayram vesilesiyle Rabbim ümmetin akan kanını durdursun. Bu zulümler, yıkımlar ve savaşlar dursun. İnsanlara, insanlığa, İslam âlemine barış, huzur ve mutluluk getirsin. Bayramı Allah-u Teâla'yı razı etme gayreti içerisinde olmamızdır. Bayram deyip Allah muhafaza her şeyin mubah, serbest olmadığını, dinimizde olmayan ve Allah-u Teâla'nın yasakladığı haramlara ve yasaklara karşı durmak lazımdır. Bayramı Allah-u Teâla'nın razı olduğu şekilde kutlamak ve yaşamak lazımdır.

Bozkurt, "Biz de bu vesileyle bayram namazımızı kılıp, halkımızla bayramlaştık. Diğer milletvekili adaylarımız da seçim bölgelerindeki camilerde namazlarını kılıp, halkla bayramlaştı. HÜDA PAR olarak, bu bayramı halkımızla beraber kutlayacağız." ifadelerini kullandı.

Bayram namazı için camiye gelen Şehitkamil İlçe Milli Eğitim Müdürü Mehmet Yağcı, İslam âleminin Ramazan Bayramı'na girmenin sevincini ve mutluğunu yaşadığını belirterek, herkesin bayramını kutladı. Yağcı, "Bir ay boyunca oruçlarımızı tuttuk. Bugün de bayramımızı yapıyoruz. Bu bayramın bütün İslam âlemine, memleketimize hayırlar getirmesini temenni ediyorum. Bugün bayram namazımızı kıldık. Bayramımızı kutluyoruz. Herkesin bayramını tebrik ediyorum, hayırlı bayramlar diliyorum." şeklinde konuştu.

Vatandaşlardan Cuma Kara da "Allah'a şükürler olsun ki böylesi bir günü bizlere nasip etti. İnşallah bu bayram tüm İslam âlemine hayırlı ve uğurlu olsun. Bu bir kardeşlik bayramıdır. Bütün Müslümanların bayramıdır. Allah herkese mübarek etsin." diye konuştu.

"Allah, bütün İslam âlemine hayırlı, huzurlu ve mutlu bir bayram nasip etsin." diyen Fadıl Yılma, şu ifadeleri kullandı: "Bayramda bütün sevdiklerimizle, akrabalarımızla bayramlaşalım. İnşallah güzel bir bayram geçirelim. Allah'a şükürler olsun ki bizleri bu bayram sabahına kavuşturdu ve inşallah vatanımıza, milletimize hayırlı ve huzurlu bir bayram nasip etsin. Yaptığımız ibadetler sadece Ramazan ayına has değildir. İbadetlerimizi devam ettirmeye çalışalım."

Bütün Müslümanların bayramını tebrik eden Ali Bey ise "Allah'a şükürler olsun, orucumuzu tuttuk. Ramazan ayının ardından bugün bayrama kavuştuk. İnşallah bu bayram İslam âlemi için hayırlara vesile olur. Müslümanların hep birbirine sahip çıkması lazım. Elimizden geldiği kadar bizim de dualarımızla yardımcı olmamız gerekiyor." dedi. (İbrahim Koçyiğit - İLKHA)

İlgili Haberler

Editörün Seçtikleri

Mobil Uygulamamızı İndirin

Öne Çıkan Haberler