Batman'ın Hasankeyf ilçesine bağlı Üçyol köyü Kavak mezrası sakinleri, Ramazan bayramını coşkuyla karşılarken bayram geleneklerini de sürdürüyorlar.

Hasankeyf ilçesine bağlı Üçyol köyü Kavak Mezrası'nda (Xırbeismail) bayram coşkuyla karşılandı. Köy sakinleri, eski bayram geleneklerini devam ettiriyor.

Köy sakinleri ilk olarak bayram namazında bir araya geldi. 7'den 70'e camide namaz kılan köy sakinleri camia avlusunda bayramlaştıktan sonra, önce büyükler ardından gençler ve en son çocuklar topluca ev ev dolaşarak bayramlaştılar.

Bayramlaşmanın ardından, hastalar ziyaret edilerek duaları alındı. Ev ev dolaşan köy sakinleri, verilen ikramları tattıktan sonra topluca köy mezarlığına giderek ölmüşlerine Yasin-i Şerif ve Fatiha okuyup dua ettiler.

Bayramla ilgili duygularını İLKHA ile paylaşan köy sakinleri, bayramın İslam dünyasında akan kanın durmasına ve Kudüs’ün kurtuluşuna vesile olması temennisinde bulundular.

Köy eşrafından Seyit İbrahim Tunç, "Rabbim bu bayramı Müslümanların ittifakına vesile kılsın. Önemli bir bayram. Bizim için sadece iki bayram var. Diğerlerinin Müslümanlar için hiç bir değeri yoktur. Allah ve Resulünün bize bıraktığı sünnettir. Bu bayramlara önem vermeliyiz. Bayramlar bir mükâfattır. Hayır işleyip, kötülüklerden sakınmalıyız. Ahlaklı olup ailemizi korumalıyız. Yetim ve muhtaçlara sahip çıkmalıyız.  Rabbim bizleri bu bayramların hayrı ve bereketinden mahrum etmesin." dedi.

Mahmut Tunç ile İhsan Tunç ve Yusuf Tunç da Tüm Müslümanların bayramını kutladıklarını, bayramın hayırlar getirmesi temennisine bulundular.

Hacı Hayrettin Çelik de bayramın hayırlara vesile olması temennisinde bulunarak, "Rabbim bu günleri Müslümanların hidayetine vesile kılsın. Bu hayırlı günleri tüm Müslümanlara nasip etsin. Tüm Müslümanları felaha ulaştırsın. Allah oruç tutanların orucunu kabul etsin, tutmayanları ıslah etsin." ifadelerine yer verdi.

Köy İmamı Abdurrezak Gündüz, Kudüs ve İslam coğrafyasının işgal altında olması dolayısıyla buruk bir bayram yaşadıklarını ifade ederek şunları söyledi:

"Köyde üçüncü bayramı geçiriyorum. Çok güzel bir atmosfer. Özellikle Xırbeismail bayramı bambaşka geçiyor. Elhamdülillah bir Ramazan bayramına daha kavuştuk. Ezelden beri Müslümanlar hiçbir zaman rahata kavuşmamışlardır. Kudüs işgal altında olduğu sürece bu böyle devam edecek. Bu nedenle hüzünlü bir bayram geçiriyoruz. İnşallah tüm zordaki Müslümanlar rahata kavuştukları zaman güzel bir bayram geçireceğiz. Allah tüm zulüm altındaki Müslümanları azad etsin. Tüm Müslümanların bayramını kutluyorum."

Teravihleriyle, Kur’an tilavetleriyle dolu dolu bir Ramazan geçirdiklerini söyleyen Abdulhakim Tunç, Antalya'dan köye bayram için geldiğini söyledi.

Tunç, "Gerçekten güzel bir atmosfer köy bayramı. Nerde o eski bayramlar, diyenler köylerindeki bayramlara gelsinler. Sabah ve bayram namazlarını hep beraber kılıp, ev ev ziyaretlere gidiyoruz. Her evde yemek ikramı var. Filistin zulüm altında, terörist israilin işgali altında. Kudüs, inşallah özgürlüğüne kavuşacak." dedi. (Süleyman Tunç-İLKHA)

YASAL UYARI: Yayınlanan yazılı haber, fotoğraf ve videonun tüm hakları İlke Haber Ajansı Basın Yayın San. Tic. A.Ş.'ye aittir. Hiçbir surette haber, fotoğraf ve videonun tamamı veya bir kısmı yazılı sözleşme yapılmadan veya abone olmadan kullanılamaz.

İlgili Haberler

Editörün Seçtikleri

Mobil Uygulamamızı İndirin

Öne Çıkan Haberler