“Ülkenin sorunlarını ciddi olarak ele alın”

​Diyarbakır’da miting düzenleyen Saadet Partisi Genel Başkanı ve cumhurbaşkanı adayı Temel Karamollaoğlu, Türkiye’nin sorunlarının ciddi olarak ele alınması gerektiğini belirtti.

Saadet Partisi’nin (SP) Genel Başkanı ve cumhurbaşkanı adayı Temel Karamollaoğlu, partisinin Diyarbakır’ın Yenişehir ilçesi İstasyon Meydanı’nda gerçekleştirdiği mitinge katıldı.

Katılımcılara hitap eden Karamollaoğlu, Türkiye’nin sorunlarının ciddi olarak ele alınması gerektiğini ifade etti.

Karamollaoğlu, “Allah rahmet eylesin, bu görüşün temel prensiplerini ortaya koyan Erbakan hocamızın talebeleriyiz. Erbakan hocamız, siyasi hayata atıldıktan sonra aslında çok daha büyük hedef olan bir insan olarak, ‘Sadece ülkemizde değil, bütün dünyada barışı ve huzuru nasıl sağlarız.’ diye düşündüğünde, ‘Önce kendi memleketimizde işe başlayalım.’ dedi. Bu büyük hamlenin temelini atarken en çok önem vereceğimiz konu ahlak ve maneviyat. Biz ahlaki ve manevi değerlerimizi ihya etmeden, bütün dünyaya karşı meydan okumamızın faydası olmaz. Biz önce kendimize güveneceğiz, inancımıza sarılacağız, ahlaki değerlerimizi ihya edeceğiz.” dedi.

Türkiye’yi ileriye götürecek nesillerin eğitimle yetiştirilmesi gerektiğini dile getiren Karamollaoğlu, konuşmasına şöyle devam etti:

“Ama eğitimimiz darmadağınık. Sadece bina yapıyor, akıllı tahta yapıyor ve tablet veriyor, sonra git iş bul. Bu gençlere ne doğru düzgün değerler eğitimi aşılanmış ne de mesleki eğitimleri gerçekleştirilmiş. İkisini birden gerçekleştireceğiz. Burada sanayi ayağı kalksın, gençlere yönelik istihdam en kısa sürede çözülecek. Buradan batıya giden insanlarımız emin olun geri gelecek. Ancak bakın bunu yaparken sordum, Diyarbakır üniversitesinin öğrenci mevcudu ne kadar diye. 30 bin dediler, şaşırdım kaldım. 100 bin genç eğitim görmeliydi burada. Bu sağlanabilir mi, sağlanır. Türkiye’de 200’den fazla üniversite kuruldu. Ama kimse bu üniversitelerin inşaatının dışında, hangi eğitimler, hangi kadrolar tarafından verilecek? Kimse bunu düşünmüyor. Bu üniversitelerin tamamını ayağı kaldırmak için 50 ve 100 bin arasında yetişmiş insana ihtiyaç var. Sizin çocuklarınızın geleceği atacağımız adımlara bağlı. Ele alacağımız bu teknoloji çok kısa bir zamanda Allah’ın izniyle 100 binlerce gence istihdam imkanı sağlayacak. Bakın hepinizin elinde akıllı telefonlar var. Nereden geliyor? Ya Amerika’dan ya da Kore’den. Bunu neden biz üretemiyoruz? O akıl bizde yok mu? Şu televizyonlar, üzerinde bazı yerli markalarımızın adı yazılı olsa bile, temel yapısı dışarıdan geliyor. Ülkemizin problemlerini çözecekseniz ciddi olarak ele alın.” 

Mevcut iktidarın ülkenin problemlerini çözemeyeceğini ifade eden Karamollaoğlu, "Ekonomide dibe vurdu bu iktidar, ülkenin problemlerini artık çözemiyor. İşsizlik zirve yaptı, dolar aldı başını gidiyor. İnsanlar geçimlerini sağlayamıyor. Dış politikada, adalette, eğitimde, her yerde sıkıntı var. 15 buçuk yıldır iktidarda bulunan bu parti, bugünkü sıkıntıları hazırladı. Artık bu iktidarın ülkemizin problemlerini çözemeyeceğini gördük." dedi. 

"Ülkenin problemleri, bunlarla çözülmez"

Karamollaoğlu, şunları kaydetti:

“Hak ve adaletin yanında dürüst olacağız. Yalan söylemeyeceğiz, yetim malına el uzatmayacağız, komşumuzun derdi ile dertleneceğiz, yemeyeceğiz, yedirmeyeceğiz. İçinde yaşadığımız dünyada mütekkebirler var, zalimler var, başta ülkeleri işgal edip bütün varlıklara el koymak isteyenler var. Onların karşısında dik durmak istiyorsak, güçlü bir sanayiye, ekonomiye sahip olmamız gerekir. Bugünkü iktidar; ekonomi dediği zaman sadece yol, tünel, köprü, inşaat yapmayı, eski binaları yıkıp yerine yenisini yapmayı, kalkınma zannetti. Hâlâ aynı yolda devam etmekte kararlılar. Bu yolla Diyarbakır'daki işsizliği çözemezsiniz. Bırakın inşaat yapmayı, yeni tesisler inşa etmeyi; bu bölgelerde, geçmişte özellikle Erbakan hocamızın döneminde temeli atılan ne kadar tesis varsa, neredeyse tamamını yıktılar. Yerine AVM'ler, yüksek binalar yaptılar. Ülkenin problemleri bunlarla çözülmez. Diyarbakır'ın tarım başta olmak üzere, hayvancılık arkasından gelmek üzere ciddi bir desteğe ihtiyacı var. Burası sanayileşmeden, ayağa kalkamaz, işsizlik problemini çözemez. Bu bölgenin, sadece adına cazibe merkezi demekle problemleri çözülmez. Burada sürükleyici sanayi tesislerini kurmaya mecburuz. Devlet yeri geldiğinde bizzat fabrika kuracak.”

"Gerginleştirmek bizim üslubumuzda yok"

Suruç'ta yaşanan hadisenin kendilerini endişelendirdiğini söyleyen Karamollaoğlu, "Beni üzen, iktidarın süratle burada bir kamplaşma yaratıp, 'kendime nasıl pay alırım?' havasına girdi. Allah rızası için biraz daha temkinli davranmaya, bitaraf davranmaya kendinizi getiremez misiniz ya? Biz bu hadiselerin tamamını kucaklayacak bir yola başımızı koyduk. Bu yoldan dönmeyeceğiz. Gerginleştirmek bizim üslubumuzda yok. Biz kardeşiz. Dışarıdan bu bölgeyi şekillendirmek isteyenlerin, emperyalistlerin oyununa gelmeden, bu bölgede bulunan bütün ülkeler ve topluluklar, etnik kimliğe sahip insanlar bir araya gelecek, problemlerimizi biz çözeceğiz. Ne Amerika ne Avrupa ne Rusya, bunu çözemez. Biz bu noktada şahsiyetli bir dış politika izlemekte kararlıyız. Başkasının etkisinde kalmadan, adaleti, barışı getirecek bir politika yapacağız." şeklinde konuştu.

"Ana dilde eğitime önem veriyoruz"

Diyarbakır'da güzel bir aday listeleri olduğunu ifade eden Karamollaoğlu, "25 Haziran sabahı güneş burada bir farklı doğacak. Bu bölgede, barışın ve huzurun sağlanması, bir takım adımların atılmasına da bağlı. Biz bundan dolayı ana dilde eğitime önem veriyoruz. Bu konunun burada Kürtçe konuşan kardeşlerimiz için bir hak olduğunu biliyoruz ve idrak ediyoruz. Bu konuyu siyaset sahnesine ilk taşıyan lider Erbakan hocamız olmuştu. Bundan dolayı, o ifadelerin bedelini ona ödettiler. Biz şimdi yeniden ayağa kalkacak, Erbakan hocamızın ruhunu şad edecek bir neticeyi burada tarihe not düşüreceğiz. Herkes şunu bilsin ki, bir dip dalga geliyor. Bu dip dalga 24 Haziran'da seçim sandığına yansıyacak. Herkes bilsin ki, sandıktan Saadet Partimiz bir bomba gibi patlayarak, çıkacak. İnsanımız 'artık yeter' demeye başladı, ama konuşmaktan çekiniyor. Saadet Partimiz, en büyük patlamayı Diyarbakır'da gerçekleştirecek ve tarih yazacak." diye konuştu.

Karamollaoğlu, bugünkü başkanlık sisteminin endişe verici olduğu kanaatinde olduklarını da belirterek şunları söyledi:

"Başkanlık sisteminde, başkanı denetleyecek hiçbir müessese kurulmadı. Meclis, Başkanı denetleyemiyor, hakimler denetleyemiyor. Sayın Cumhurbaşkanı  diyor ki; '5 senede bir gideriz, millete hesap veririz' Peki, arada yaşanan zulümler, baskılar, haksızlıklar ne olacak? Kim bunun hesabını verecek? Biz, CHP ve İYİ Parti ile ittifak yaptık. Yüzde 10 barajı önümüze engel olarak çıkarıldığı için. Neden Cumhur ittifakına katılmadığımızı, bu ittifaka katıldığımızı soruyorlar. Eğer iktidarda bulunan arkadaşlar, deminden beri tenkit ettiğim politakalarını değiştirirlerse, o zaman onlarla beraber olabilir. Ama 'Gelin teslim olun' derlerse, biz bu vebalin altına girmeyiz. Az oy alırsak, bu başkalarına yarar tereddütü var. Sen milli görüşe gönül verirsen, gel beraber çalışalım, en güçlü olarak  Saadet Partisi sandıktan çıksın. Biz onların tereddüt göstermesine rağmen, sandıktan en güçlü parti olarak çıkacağız. Bu seçim, belki 90 yıllık tarihimizde en kritik seçim. Eğer bir değişim meydana gelmezse, sıkıntılarımız artacak. Artık kimsenin tahammülü kalmadı. Bıçak kemiğe dayandı. Bunun üstesinden el birliğiyle geleceğiz." (Emrah Deniz-İLKHA)

İlgili Haberler

Editörün Seçtikleri

Öne Çıkan Haberler