DSİ Genel Müdürü Murat Acu: Ülkemizin vizyon projelerini hayata geçiriyoruz

Türkiye’nin daha da güçlü bir hale getirilmesi konusunda DSİ’ye önemli görevler düştüğünün altını çizen DSİ Genel Müdürü Murat Acu, “Devletimizin bize verdiği vazifeleri en iyi şekilde yapmak için çaba sarf ediyoruz.” dedi.

Devletin verdiği vazifeleri en iyi şekilde yapmak için çaba sarf ettiklerini belirten DSİ Genel Müdürü Murat Acu, yaptıkları çalışmalar hakkında yazılı bir açıklamada bulundu.

“DSİ olarak bizlere düşen görev; devletimizin bize verdiği vazifeleri en iyi şekilde yapmak için çaba sarf etmektir.” diyen Acu,  bu çerçevede ülkenin en büyük yatırımcı kuruluşu olan DSİ’ye çok önemli görevler düştüğünü söyledi.

Acu, “Çünkü vatandaşlarımızın sağlıklı ve kaliteli içme suyuna, gelişmekte olan sanayimizin enerjiye, tarımımızın modern sulamaya ve tarım alanlarının ve yerleşim merkezlerinin taşkınlardan korunmaya ihtiyacı aşikârdır.  Bu bağlamda geriye dönüp baktığımda, yüzlerce barajı, göleti ve hidroelektrik hidroelektrik santrali işletmeye alınmış, toplamda sulanan alan 65 Milyon dekara çıkmıştır. Esasen baraj ve gölet gibi depolama tesislerimizde biriktirilen sular faaliyetlerimizin çıkış noktasını oluşturmaktadır. Zira bu tesislerde depoladığımız sulardan tarımsal sulama, enerji üretimi, içme, kullanma ve sanayi suyu temini maksadıyla faydalandığımız gibi feyezan akımlarının kontrolünü sağlayarak taşkın zararlarını da azaltıyoruz. Türkiye’de ziraî üretimin üçte ikisi DSİ sulamaları vasıtasıyla gerçekleşmekte olup sulama projeleri neticesinde proje alanında gayri safi millî ziraî gelir yaklaşık 5 kat artmaktadır.” dedi.

’Bölgesel gelişim projelerimiz devam ediyor’’

DSİ Genel Müdürlüğünce bu güne kadar gerçekleştirilen 207 proje ile 42 milyon kişiye Avrupa Birliği Standartlarında 3,9 milyar metreküp içme ve kullanma suyu sağlandığının altını çizen Acu, GAP, KOP, DAP, TRAGEP, DOKAP gibi bölgesel projeler kapsamında çalışmaların devam ettiğini söyledi.

 ‘’GAP Cumhuriyet tarihimizin en önemli projelerinden’’

Cumhuriyet tarihinin en büyük kalkınma projelerinden biri olan GAP’ın 7 adedi Fırat Havzası’nda, 6 adedi Dicle Havzası’nda olmak üzere toplam 13 adet büyük projeden oluştuğunu belirten Acu, “10 Milyon 580 bin dekar tarım alanına sulama suyu sağlayacağımız bu dev projede sulamada yüzde 51, enerjide yüzde 78, içme suyunda ise yüzde 62’lik bir fiziki gerçekleşmeye ulaşmış  durumdayız.” dedi.

“GAP’tan Sonraki En Büyük Sulama Projemiz KOP”

Bir başka devasa projenin de GAP’tan sonraki en büyük sulama projesi olan ve Konya Ovası’nın suya hasretini dindirecek KOP projesinin olduğu belirten DSİ Genel Müdürü Acu, ‘Ülkemizin en az yağış alan bölgesi olan Konya Havzası’na Göksu Havzası’ndan su iletimini sağlayacak Konya Ovası Projesi, 14 adedi sulama, 3 adedi içme suyu ve 1 adedi enerji olmak üzere 18 adet projeden  oluşmaktadır. 16 Milyon dekar tarım alanına sulama suyu sağlayacağımız bu dev projede sulamada yüzde 71, enerjide yüzde 84, içme suyunda ise yüzde 48’lik bir fiziki gerçekleşmeye ulaşmış durumdayız.

Sultan Abdülhamit’in hayalini gerçeğe dönüştürdük’’

“Konya’nın en büyük hayallerinden biri olan Mavi Tünel’den Konya’ya içme suyu getiren proje kapsamında musluklardan Torosların memba suyu akmaya başladı.” diyen Acu, DSİ olarak Sultan Abdülhamit’in hayalini gerçekleştirmiş olmanın büyük mutluluğunu yaşadıklarını söyledi.

Acu, “Cumhurbaşkanımız Sayın Recep Tayyip Erdoğan tarafından hizmete açılan Konya Mavi Tünel İçme suyu Projesi kapsamında 17 bin 34 metre uzunluğunda Mavi Tünel ile artık Konya'ya içme ve sulama suyu veriyoruz. Mavi Tünel’den gelen içme suyu 18 Haziran 2018 tarihi itibari ile musluklardan akmaya başlamıştır. ‘dedi.

‘’Ergene’de kirlilik azalmaya başladı’’

Bir başka dev projenin ise Ergene Eylem Planı çalışmaları ile başlayan daha sonra kapsamı genişletilen TRAGEP olduğunun altını çizen Genel Müdür Acu, Trakya’nın kalkınma anahtarı olacak bu dev projenin de 2019 yılında tamamlanmasının ana hedefleri olduğunu söyledi.

Acu, “Bununla birlikte diğer bölgesel projelerimizde de çalışmalar aralıksız devam etmektedir.” dedi.           

’Yusufeli Barajında çalışmalar devam ediyor’

Ülkenin ve DSİ’nin vizyon projelerinden olan ve kendi kategorisinde Dünyanın 3. Yüksek barajı olacak Yusufeli Barajında çalışmaların aralıksız devam ettiğini belirten Acu, “Yusufeli Barajımızın kurulu gücü 558 MW olup, yılda 1 milyar 888 milyon kWh hidroelektrik enerji üretilecektir. Barajda fiziki gerçekleşme oranı yüzde 60’ın üzerine çıkmıştır.” dedi.

’Ilısu Barajında sona gelindi’’

Dicle Havzası’nda inşaatı devam eden ve dolgu hacmi bakımından Türkiye’nin 2. Büyük barajı olacak Ilısu Barajı hakkında da açıklamada bulunan Genel Müdür Acu, “Ilısu Barajı ve HES Projesi, Dicle Nehri üzerinde yer alan en büyük proje olmasının yanında 1200 MW kurulu gücü ile de ülkemizin en büyük 4. Hidroelektrik  santralidir.  Proje ile üretilecek olan yaklaşık 4 milyar kilowatt enerji ile yıllık bazda 400 milyon dolar milli bütçeye katkıda bulunacaktır.” dedi.

Atatürk Barajından sonraki en büyük sulama amaçlı baraj Silvan Barajıdır’

Güneydoğu Bölgesini yakından ilgilendiren bir proje olan Silvan Barajında çalışmaların devam ettiğini ifade eden Acu, “Sulama ve enerji maksatlı olarak inşa edilmekte olan Silvan barajımız GAP’ta Atatürk Barajı’ndan sonra en büyük sulama projesi olacaktır. Baraj tamamlandığında 2 milyon 312 bin dekar tarım alanına sulama suyu sağlanacak, yılda maksimum 681 milyon kWh hidroelektrik enerji üretimi gerçekleştirilecektir.” dedi.

‘Megakent İstanbul’un su sorunu olmayacak’’

İstanbul’un uzun vadeli içme suyu ihtiyacını karşılamak adına Melen Projesini hayata geçirdiklerini ifade eden Acu, “Melen Projesinin en önemli ayağı olan Melen Barajında sona gelindi. Melen Barajı tamamlandığında şehre yılda 1 milyar 77 milyon m³ içme suyu sağlamış olacağız.” dedi.

‘’Mazlumlara umut olmaya devam ediyoruz’’

DSİ olarak Türkiye’nin sınırları içerisinde yaptığı projelerin yanı sıra Balkanlardan Afrika’ya ve Ortadoğu’ya kadar mazlumların gözyaşlarını silmeye ve onlara umut olmaya devam ettiklerini ve pek çok ülkeye bu bağlamda su temin ettiklerini belirten Acu, “Bununla birlikte KKTC Su Temin Projesi’ni hayata geçirmek kuruluşumuzun çalışma sahasını genişleten, var olan saygınlığımızı daha da arttıran  unsurlardır.”  dedi. (İLKHA)

İlgili Haberler

Editörün Seçtikleri

Öne Çıkan Haberler