Dışişleri Bakanlığı, siyasi analizlerin ve tarafgir yorumların, AGİT seçim gözlem misyonlarının güvenilirliğine zarar verdiğini belirtti.

Dışişleri Bakanlığı tarafından, Cumhurbaşkanlığı ve 27'nci Dönem Milletvekili Genel Seçimleri'ni izlemek üzere Türkiye'de görev yapan Avrupa Güvenlik ve İşbirliği Teşkilatı (AGİT) ile Avrupa Konseyi Parlamenter Meclisi (AKPM) gözlemcilerinin 25 Haziran'da açıkladıkları ön bulgular hakkında açıklama yapıldı.

24 Haziran'da gerçekleştirilen seçimlerin yüzde 88 gibi bir katılım oranıyla tamamlandığının belirtildiği açıklamada, seçimler için Türkiye'ye davet edilen uluslararası gözlemcilerin, rahatlıkla gözlem faaliyetlerini yerine getirdikleri kaydedildi.

Gözlem misyonlarından biri olan AGİT ve İnsan Hakları Ofisi (ODIHR) Seçim Gözlem Misyonu (EOM) ile AGİTPA ve AKPM gözlemcilerinin oluşturduğu Uluslararası Gözlem Misyonunun (UGM), seçim sürecine dair tespitlerin yer aldığı İlk Bulgular ve Sonuçlar Raporu'nu açıkladıklarının bildirildiği açıklamada, şöyle denildi:

"AGİT Seçim Misyonu'nun, raporunda, seçimlerdeki rekor katılım oranının ülkemizdeki demokratik olgunluk seviyesine işaret ettiğini teslim etmesi memnuniyetle karşılanmıştır. AGİT Seçim Gözlem Misyonu'nun seçim süreciyle sınırlı olmayan, bağımsız ve tarafsız gözlem ilkeleriyle bağdaşmayan örneklere raporda yer vermesi ise üzüntüyle karşılanmıştır. Gözlem heyetinin teyit edilmemiş bazı istisnai ve münferit olaylardan abartılı olumsuz çıkarımlara yönelmesi ve genellemeler yapması misyonun çalışma metotları bakımından soru işaretlerine yol açmıştır. Raporda dikkat çekilen unsurların seçim sürecinin etkinliği ve meşruiyeti bakımından sonuç doğurucu olmadığının gözlem heyeti tarafından teslim edilmiş olması önemlidir. Siyasi analizlerin ve tarafgir yorumların AGİT seçim gözlem misyonlarının güvenilirliğine zarar vereceği unutulmamalıdır." (İLKHA)

İlgili Haberler

Editörün Seçtikleri

Mobil Uygulamamızı İndirin

Öne Çıkan Haberler