Her geçen gün kullanımı artan uyuşturucu maddelerin, toplumun ortak meselesi olduğuna dikkat çeken Günlüoğlu, uyuşturucu bağımlılığı hakkında önemli açıklamalarda bulundu.

Türkiye'de ve dünyada her geçen gün artan uyuşturucu sorununun herkesin ortak meselesi olduğuna dikkat çeken Yeşilay Mardin Şube Başkanı Lütfü Günlüoğlu, uyuşturucu bağımlılığına karşı herkesin elini taşın altına koyması gerektiğini söyledi.

Birleşmiş Milletlerce belirlenen “26 Haziran Dünya Uyuşturucu Kullanımı ve Kaçakçılığıyla Mücadele Günü” dolayısıyla açıklamalarda bulunan Yeşilay Mardin Şube Başkanı Lütfü Günlüoğlu, uyuşturucuyla mücadele ile ilgili değerlendirmelerde bulundu.

Uyuşturucu madde bağımlılığına karşı herkesin elini taşın altına koyması gerektiğini söyleyen Yeşilay Mardin Şube Başkanı Lütfü Günlüoğlu, şunları söyledi:

 “Son zamanlarda yapılan operasyonlar, ele geçirilen yüklü miktardaki uyuşturucu binlerce gencimizin hayatını kurtarıyor. Bunun yanı sıra tedavi alanında yapılan, arzı azaltan uygulamalar da her geçen gün daha da gelişme gösteriyor. Aynı zamanda toplumun duyarlı kesimlerinin bir araya geldiği sivil kuruluşlar da değişik vasıtalarla uyuşturucu ile mücadele etmekteler.”

“Bugüne kadar TBM ile 13 milyon çocuğumuza ulaştık”

Uyuşturucu bağımlılığına karşı önleme, koruma ve rehabilitasyon çalışmalarını Türkiye geneline yaygınlaştırdıklarını belirten Günlüoğlu, “Türkiye geneline yaygınlaştırdığımız eğitimlerle anaokulundan yetişkin dönemine kadar herkes kendi yaş gruplarına göre bilgi sahibi oluyor. Türkiye genelinde başlatmış olduğum bağımlılık önleme temelli Türkiye Bağımlılıkla Mücadele Eğitim Programı dünyada benzeri olmayan dev bir çalışma. Bugüne kadar TBM ile 13 milyon çocuğumuza ulaştık, dokunduk. Bunların yanı sıra bağımlılara ve ailelerine ücretsiz psiko-sosyal ve rehabilitasyon desteği verdiğimiz YEDAM ile bağımlılarımızı hayata tekrar kazandırıyoruz. Çok yakında ise bağımlıları rehabilite edecek ve bağımlılık döngüsünün önüne geçecek Türkiye Rehabilitasyon Modeli ile hayata geçireceğimiz Türkiye Rehabilitasyon Merkezleri de bağımlılarımızın temiz bir şekilde hayata atılmalarını sağlayacak.” dedi.

“Bağımlılara bir suçlu gözüyle değil iyileşmesi gereken bir hasta olarak baksınlar”

Uyuşturucunun özgürlüğün sonu olduğunu ifade eden Günlüoğlu, konuşmasına şu şekilde devam etti:

“Merak, özenti, kendini ispat etme, aile sevgisinden yoksun olma, boşlukta olma maalesef gençlerimizi uyuşturucuya itebiliyor. Ailelerimizden isteğimiz çocuklarıyla ilgilensinler, onlarla konuşsunlar. Bağımlılık hakkında bilgi sahibi olsunlar, tedavi olması gereken çocuklarına bir suçlu gözüyle değil iyileşmesi gereken bir hasta olarak baksınlar ve tedavide asla yalnız bırakmasınlar. Bağımlılıklara dair her türlü doğru bilgilere tbm. org.tr sitemizden ve YEDAM Danışma Hattımız 444 79 75 numarasından ulaşabilirler.”

“Kullanımı giderek artan sentetik uyuşturucular ölüme yol açıyor”

BM’nin 2017 Dünya Uyuşturucu Raporuna göre dünya üzerinde 29,5 milyon uyuşturucu bağımlısı bulunmaktadır. 

Yine bu rapora göre 250 milyon insan da hayatında bir kere uyuşturucu denemiş. Merak, sınırlarını aşma çabası, özenti, duygusal boşluk içerisinde olan gençleri bekleyen en büyük tehlike uyuşturucu. Özellikle son zamanlarda kullanımı giderek artan sentetik uyuşturucuların ilk kullanımı dahi ölüme yol açabiliyor.

Uyuşturucu kullanan kişide fizyolojik, psikolojik ve sosyal anlamda ciddi yıkımlar meydana getiriyor. Bunun yanı sıra toplumsal, ekonomik birçok zarara yol açıyor. Devlet, kamu kurumları, sivil toplum kuruluşları, emniyet ve ailelerin topyekun mücadele etmesi gereken bu tehlikeye karşı Yeşilay Cemiyeti’nin önleme, koruma ve rehabilitasyon çalışmalarıyla dünyaya örnek oluyor.

Uyuşturucu bağımlılığı sadece kullananı değil, ailesini, çevresini de son derece olumsuz etkileyen bir hastalık.  (M. Salih Keskin – İLKHA)

YASAL UYARI: Yayınlanan yazılı haber, fotoğraf ve videonun tüm hakları İlke Haber Ajansı Basın Yayın San. Tic. A.Ş.'ye aittir. Hiçbir surette haber, fotoğraf ve videonun tamamı veya bir kısmı yazılı sözleşme yapılmadan veya abone olmadan kullanılamaz.

İlgili Haberler

Editörün Seçtikleri

Mobil Uygulamamızı İndirin

Öne Çıkan Haberler