ABD sivil ölümleri çarpıtma raporlarla örtmeye çalışıyor

​ABD öncülüğündeki IŞİD karşıtı uluslararası koalisyon, Suriye ve Irak'ta 2014'ten bu yana düzenlenen saldırılarda en az 939 sivilin yanlışlıkla öldürüldüğüne dair çarpıtma ve algı dolu bir rapor daha yayımladı.

ABD öncülüğündeki IŞİD karşıtı uluslararası koalisyon, Suriye ve Irak'ta 2014'ten bu yana düzenlenen saldırılarda yaşanan sivil ölümlere ilişkin çarpıtma ve algı dolu bir rapor daha yayımladı.

Birleşik Ortak Görev Gücü (CJTF-OIR) Aylık Sivil Kayıp Raporu'na göre, koalisyon güçleri Ağustos 2014 ile Mayıs 2018 sonu arasında Suriye ve Irak'ta toplam 29 bin 596 hava saldırısı gerçekleştirdi.

Bu süre zarfında en az "939 sivilin kasıtsız olarak öldürüldüğü" yalanına başvurulan raporda, yapılan değerlendirmelerle katliamların üzerinin örtülmeye çalışıldığı görüldü.

Yerel kaynaklar ve koalisyonun hava saldırılarını yakından izleyen birçok bağımsız sivil toplum örgütü, Irak ve Suriye'de çok daha fazla sivilin ABD öncülüğündeki koalisyon uçaklarının saldırılarında hayatını kaybettiğini belirtiyor. (İLKHA)

İlgili Haberler

Editörün Seçtikleri

Öne Çıkan Haberler