YKS'ye gireceklere moral programı düzenlendi

​Hafta sonu yapılacak olan YKS öncesi Şanlıurfa’nın Hilvan İlçesinde öğrencilere yönelik moral programı düzenlendi.

Hafta sonu yapılacak olan YKS öncesi Şanlıurfa’nın Hilvan İlçesinde öğrencilere yönelik moral programı düzenlendi.

Programda öğrenciler yeni sınav sistemini eleştirirken, ilçe protokolü de konuşmalarında öğrencilere öneri ve tavsiyelerde bulundu.

Programda bir konuşma yapan İlçe Kaymakamı Halid Yıldız, stresin aşırı derece olmaması şartıyla normal halinin doğal olduğunu söyledi.

Yıldız, "Yaklaşık bir senedir emek harcıyorsunuz. Bu emeklerin karşılığını alma vakti geldi İnşallah. Bu süreçler biraz stresli ve farklı geçer. Stresin olması normaldir. Stres insanı biraz dinç tutar. Bu noktada stresin biraz olması iyidir. Stres çok aşırı oldu mu biraz kötü olur. İyi niyet ve çalışmak olursa inşallah Allah karşılığını verecektir. Bu konuda tevekkül etmek lazım." dedi

"sınav sonunda öğrenciler tercih için tek başına karar almamalı"

Öğrencilere sınav sonucunda da tek başına karar almamalarını hatırlatan İlçe Milli Eğitim Müdürü Mehdi Turgut da şu tavsiyelerde bulundu: "Üniversite sınavlarının en büyük özellikleri sadece bilgiyi ölçmüyor, aynı zamanda sizin psikolojik olarak ne kadar güçlüsünüz, moraliniz hemen bozuluyor mu… Bu noktada daha dirayetli, özellikle sınavın sonuna kadar kalıp bütün soruları cevaplamanızı istiyorum. Sınavdan sonra kendi başınıza karar almanızı istemiyoruz. Tercih dönemi de en az sınava hazırlanma dönemi kadar önemlidir. Bilgi evimizdeki rehber öğretmenlerimizden gerekli yardımı almanızı istiyoruz."

Hilvan Belediye Başkanı Aslan Ali Bayık ise "Bizim Hilvan Belediyesi olarak amacımız; Hilvan’dan ne kadar öğrenci üniversiteye gönderirsek karımız odur. Geçmiş yıllarda Türkiye’de üniversiteye en az öğrenci gönderenlerin İlçe Milli Eğitimi olarak bu sınıftan çıkmak istiyoruz.  Bu çıtayı yükselterek üniversiteye daha fazla öğrenci göndermek istiyoruz. Öğrencilerimizin başarılı olacağına inanıyorum. Fazla strese de girmeyin, kadere de inanmak lazım." diye konuştu.

"Sık sık değişen eğitim sisteminden rahatsızım"

Hafta sonu YKS sınavına girecek olan öğrencilerden İbrahim Cinci, değişen eğitim sistemini eleştirerek normalde kendisini LYS ve YGS sınavına göre hazırladığını sık sık değişen sınav sisteminden rahatsız olduğunu söyledi.

Cinci, şunları kaydetti:  "İlk başlarda sınava güzel hazırlanıyorduk. ÖSYM 6-7 defa değişiklik yaptı. Bu da bizim sinirlerimizi bozdu. Yine de mecburuz çalışıyoruz.  Bu sınavın olumlu tarafları var. Soru sayılarının düşürülüp sürenin biraz daha da uzaması güzel oldu. Ama AYT kısmı benim için olumsuz oldu. O kadar konu var ve çıkan soru sayısı 24 veya 11 ile sınırlandırılması benim hoşuma gitmedi. Umudumuz var ama korku da var. İnsan korkuyor tüm bir yılının 2 saatlik bir sınav süresince sınırlandırılması bana hiç de mantıklı gelmiyor ama Türkiye şartlarında mecbur böyleyiz."

Her geçen gün sınava giren kişi sayısının arttığını ve bu nedenle daha çok çalışılması gerektiğini söyleyen Süleyman Faruk Atlı adlı öğrenci, "Ben sınava Hilvan Belediyesi’nin kurduğu Bilgi Evi dershanesinde çalışarak hazırlandım.  Benim için Bilgi Evi faydalı oldu. Sınav sisteminin çok sık değişmesi kişisel görüşüm olarak bence pek iyi değil. Buna daha çok Milli Eğitim Bakanlığı’ndaki asıl kişilerin belirlemesi gereken bir şeydir diye düşünüyorum. Sık sık değişmesini de pek desteklemiyorum. Her geçen yıl sınava girenlerin sayısı artıyor buna göre de kazanma şansı için daha çok çalışmak gerekiyor. Bu nedenle daha çok çalışmak gerekiyor.  Sınava girecek olan herkese başarılar diliyorum." ifadelerini kullandı. (Ramazan Şefkatlı-İLKHA)

İlgili Haberler

Editörün Seçtikleri

Mobil Uygulamamızı İndirin

Öne Çıkan Haberler