Muş'ta ‘Organ Bağışı’ konulu konferans

Muş'ta Organ Bağışı Haftası dolayısıyla ‘Her bağış yeni bir hayat’ konulu konferans düzenlendi.

Muş Sağlık Müdürlüğü, Organ Bağışı Haftası dolayısıyla ‘Her bağış yeni bir hayat' konulu konferans düzenledi. öğretmenevi konferans salonunda düzenlenen programa, Vali Yardımcısı Ali Sakar, Belediye Başkanı Feyat Asya, Defterdar Mustafa Yumuşak, İl Sağlık Müdürü Dr. Serdal Türkoğlu, İl Müftüsü Recep Uzun, doktorlar, sağlık çalışanları ve çok sayıda davetli katıldı.

Burada konuşan İl Sağlık Müdürü Dr. Serdal Türkoğlu, organ bağışı hakkında istatistiki bilgiler verdi. Türkoğlu, Muş'ta bugüne kadar sadece 10 vatandaşın organ bağışında bulunduğunu belirterek 2014 yılında 3 kişinin beyin ölümünün gerçekleştiğini ve organ bağışında bulunulmadığı için organlarından faydalanılmadığına dikkat çekti.

Türkiye'de, organ ve doku nakli bekleyen hastaların sayısının her geçen gün arttığını ifade eden Dr. Türkoğlu, Türkiye'de yaklaşık 60 bin böbrek hastası olduğuna dikkat çekti. Türkoğlu, "Bu hastalığın diyaliz yöntemiyle tedavi imkanı var. Ancak kalp ve karaciğer hastalarının diyaliz gibi yardımcı tedavi olanakları olmadığından nakil bekleyen bu durumdaki hastalar, uygun organ bulunamaması nedeniyle hayatlarını kısa sürede kaybediyor. Bunun en büyük nedeni ise Türkiye'de organ bağışlarının henüz istenilen seviyeye ulaşamamış olmasındandır'' diye konuştu.

Bugüne kadar Muş'tan sadece 10 kişinin organ bağışında bulunduğunu ifade eden Dr. Türkoğlu, "İlimizde bu güne kadar 10 vatandaşımız organ bağışında bulunmuştur. 2014 yılında ilimizde 3 kişinin beyin ölümü gerçekleşmiştir. Ancak kişiler organ bağışında bulunmadığından organlarından faydalanılamamıştır. özellikle organ bağışı konusunda ilimizde yapılan çalışmaların yeterli seviyede olmadığı aşikârdır. Bu nedenle Müdürlüğümüz ve bağlı kuruluşlarımızın bu anlamdaki çalışmalarını yeterli duruma getirmek ve organ bağışını ilimiz adına tatmin edici seviyelere taşımak için her türlü fedakarane çalışmaların bıkmadan usanmadan yapılacağı konusundaki umudumu taşıyacağımı belirtmek isterim'' şeklinde konuştu.

Yapılan konuşmalardan sonra Muş Devlet Hastanesi Anestezi Uzmanı Uz. Dr. Mustafa Can Azgan ve Muş Alparslan Üniversitesi İlahiyat Fakültesi Yrd. Doç. Dr. Şirin Gül'ün, sunumlar eşliğinde verdikleri bilgilerin ardından program sona erdi.

İlgili Haberler

Editörün Seçtikleri

Öne Çıkan Haberler