Kerkük’te bu sabah saatlerinde seçim sandıklarının olduğu bölgede gerçekleşen iki ayrı patlamada aralarında çok sayıda Irak askerinin de bulunduğu 20 kişinin yaralandığı bildirildi.

Kerkük’te seçim sandıklarının bulunduğu depolar yakınlarında peş peşe patlamalar yaşandığı, olayda aralarında çok sayıda Irak askerinin de bulunduğu 20 kişinin yaralandığı bildirildi.

Rûdaw’da yer alan habere göre Kerkük Polisi Sözcüsü Tuğgeneral Efrasyav Kamil Veys, Wasıt Mahallesi’nde sandıkların bulunduğu ve Gıda Kurumu’na ait olan binanın önünde bombalı bir aracın infilak ettirildiğini belirtti.

Saldırının bir canlı bomba tarafından gerçekleştirildiğini dile getiren Efrasyaw Kamil, bomba yüklü aracın deponun girişinde patlaması sonucu 4'ü sivil, 15'i güvenlik görevlisi toplam 19 kişinin yaralandığını aktardı.

Park halindeki 10 aracın da yanarak hurdaya döndüğü bilgisini veren Kamil, "Saldırının amacı depodaki seçim sandıklarıydı, ancak sandıklar herhangi bir zarar görmedi." dedi.

Kamil ayrıca, Kerkük'ün farklı bölgelerinde gece iki bombalı saldırı daha düzenlendiğini, uzaktan kumanda ile gerçekleştirilen saldırılarda can kaybı olmadığını kaydetti.

Hedef seçim sandıkları mı

Kanun Uygulama Komutanı Tümgeneral Maın Saıdi yaptığı açıklamada, Wasıt Mahallesi’ndeki patlamanın canlı bomba saldırısı olduğunu ifade ederek, "Sandıkların bulunduğu bina kuşatılmaya çalışıldı. Ancak güvenlik güçleri buna izin vermedi." dedi.

Irak Parlamentosu şaibe iddiaları üzerine 12 Mayıs’taki seçimlerin oylarının yeniden elle sayılmasına karar vermiş, oy sayım işleminin salı günü Kerkük’ten başlayacağını ifade etmişti. (İLKHA)

YASAL UYARI: Yayınlanan yazılı haber, fotoğraf ve videonun tüm hakları İlke Haber Ajansı Basın Yayın San. Tic. A.Ş.'ye aittir. Hiçbir surette haber, fotoğraf ve videonun tamamı veya bir kısmı yazılı sözleşme yapılmadan veya abone olmadan kullanılamaz.

İlgili Haberler

Bizi Takip Edin

Editörün Seçtikleri

Mobil Uygulamamızı İndirin

Öne Çıkan Haberler