AB Türkiye Delegasyonu Başkanı Büyükelçi Berger, Suriyeli göçmenlerin istihdamın parçası olacaklarını söyledi.

Avrupa Birliği (AB) Türkiye Delegasyonu Başkanı Büyükelçi Christian Berger, Gaziantep Büyükşehir Belediye Başkanı Fatma Şahin'i ziyaret etti.

Şahin, Berger'i makamında ağırladı. Eşi Sefire Marilena ile Şahin'i makamında ziyaret eden Berger, Suriyeli göçmenler hakkında bilgi alarak, yaptıkları çalışmalara değindi.

Türkiye'deki Suriyelilerin eğitimi, istihdamı ve sosyal entegrasyonunun konuşulduğu ziyarette, Gaziantep Büyükşehir Belediyesi ile AB arasında ortak projelerin geliştirilmesine vurgu yapıldı.

Suriyeli mültecilerin eğitimini önemsediklerini belirten Berger, "Öğrencilere verilen eğitim sırasında hem mesleki hem de yetenek geliştirme kapasitelerine odaklanırsak Suriyeli mülteciler, istihdamın parçası olacaktır." dedi.

Yerel yönetimlere özellikle altyapı konusunda destek vermeye devam edeceklerini anlatan Berger, şöyle konuştu: "Brüksel'de yaptığımız toplantıda, Suriyeli mültecilerin eğitimi konusunda hemfikiriz ve eğitimi önemsiyoruz. Hem okul yapmak hem de daha fazla kişiye ulaşarak onları da eğitime katmak gerekiyor. Gaziantep Üniversitesinde 300 Suriyeli öğrencinin Türkçe öğrenmesini sağladık ve eğitime odaklanıyoruz."

Suriyelilere dönük sorunların çözümünde ortak akılla hareket edeceklerini dile getiren Şahin ise "Suriyeli mültecilerin eğitimi olmazsa olmazımız arasındadır. Ancak eğitimle birlikte istihdamı ve sosyal entegrasyonu güçlendiremezsek bu durumu sürdürülebilir hale getiremeyiz. Bu başlıklara iyi çalışmamız gerekiyor. Günümüzde mesleki eğitim çok önemli bir hale geldi. Öğrencileri hem kayıt içerisine alma hem de açık işe uygun sertifika programlarıyla onları istihdama hazırlamak eğitimin bir parçasıdır. Türkiye Belediyeler Birliği bünyesinde mültecilerin ağırlıkta olduğu belediyelerde kurulacak çatı kuruluşlarla eğer AB delegasyonla daha senkronize çalışabilirsek bizim bu konuda hızlanacağımızı düşünüyorum." ifadelerini kullandı. (İbrahim Koçyiğit - İLKHA)

İlgili Haberler

Editörün Seçtikleri

Mobil Uygulamamızı İndirin

Öne Çıkan Haberler