​Diyarbakır’da bunaltıcı sıcaklardan kaçan çocuklar, tarihi Anzele Suyu’nda yüzerek serinlemeye çalışıyorlar.

Termometrelerin 44 dereceyi gösterdiği Diyarbakır'da aşırı sıcaklardan kaçan halk, çareyi serinletici alanlara kaçmakta buluyorlar.

Merkez Sur ilçesindeki Suriçi semtinde aşırı sıcaklardan bunalan Diyarbakırlı çocuklar da tarihi Anzele Suyu'na akın ediyorlar.

Diğer bir ismi Ayn-ı Zelal (berrak kaynak) olan Anzele Suyu'nda yüzen çocuklar, sıcaklar nedeniyle her gün tarihi suya girdiklerini söylediler.

Sudan çıkan çocukları yere uzanarak güneşlenirken bazı vatandaşların suya bıraktıkları çocuklarını serinletmeye çalışmaları dikkatlerden kaçmadı.

Ferdi Kan, Diyarbakır’ın çok sıcak olduğunu bundan dolayı buraya gelip serinlemek için suya girdiklerini belirtti.

Emrullah Ergörmüş ise Diyarbakır’da deniz olmadığı için Anzele Suyu’na girdiklerini söyledi.

İlayda Çelen ve Yusuf Çelen, “Yüzmek ve eğlenmek için buraya geliyoruz. Burası bize yakın ve temiz suyu onun için serinlemek amacıyla gelip yüzüyoruz. Diyarbakır Valisi Hasan Basri Güzeloğlu’ndan buranın düzenlemesi ve bakım yapılmasını istiyoruz.” dedi.  

Musap Tanrıkulu da “Buralara yakın havuz olmadığı için ailemizden izin alıp haftada bir iki defa geliyoruz. Allah hikmetiyle yerin altında gelen bir sudur.” ifadelerini kullandı.

Öte yandan halk arasında şifalı olduğuna inanılan Anzele Suyu'nun, Humma ve Cüzam gibi hastalıklara iyi geldiğine inanılıyor. (Emrah Deniz, Mehmet Çelik- İLKHA)  

YASAL UYARI: Yayınlanan yazılı haber, fotoğraf ve videonun tüm hakları İlke Haber Ajansı Basın Yayın San. Tic. A.Ş.'ye aittir. Hiçbir surette haber, fotoğraf ve videonun tamamı veya bir kısmı yazılı sözleşme yapılmadan veya abone olmadan kullanılamaz.

İlgili Haberler

Editörün Seçtikleri

Mobil Uygulamamızı İndirin

Öne Çıkan Haberler