https://ilkha.com/files/news/thumb/“Çocuk istismarı konusunda herkes üzerine düşeni yapmalı”

​Çocuk istismarı ve cinayetlerine ilişkin basın açıklaması yapan Adıyaman Sivil Toplum Kuruluşları Platformu, çocuk istismarı ve cinayetler konusunda herkesin üzerine düşmesini yapması gerektiğini belirtti.

Adıyaman Sivil Toplum Kuruluşları Platformuna üye 35 STK temsilcisi bir araya gelerek, çocuk istismarı ve cinayetleri ile ilgili basın açıklaması yaptı. Adıyaman Hukukçular Derneği binasında bir araya gelen STK temsilcileri adına Hukukçular Derneği Adıyaman Temsilcisi Avukat Ahmet Işık açıklama yaptı.

Işık, “Bir süredir gündemde olan bu konu insanların ve toplumun vicdanlarını ciddi manada rahatsız etmiştir. Önce Ankara Polatlı’da sonrada Ağrı ilimizde meydana gelen çocukların işkenceyle öldürülmesi toplumun vicdanını yaralamıştır. Bu sorun toplum olarak hepimizin sorunudur. Toplumlarda insanlar gibi doğar büyür yaşar ve ölürler. Ancak toplumların ahlak ve maneviyatları, toplumların medeniyetleri ölmezler. Toplumdan topluma aktarılırlar. Bizim asırlar süren ve sürecek olan bir medeniyetimiz vardır. Kutsal değerlerimiz vardır. Bu kadim medeniyetimiz ve değerlerimiz de kıyamete kadar devam edecektir.” dedi.

“Yaşanan acı hadiseler toplumumuzda yer alan hastalıklı yerlerdir. Bu hastalıkların öncelikle tedavi edilmesi gerekiyor.” diyen Işık daha sonra şunları kaydetti:

“Bu konuda Sivil Toplum Kuruluşlarına ve resmi kuruluşlara, iktidara, TBMM de görev alan, kanun yapmakla görevli vekillerimize ayrı ayrı görevler düşmektedir. Biz STK Platformu kuruluşları olarak toplumda yaşayan bireylere sivil inisiyatifle, gerekli dikkat ve hassasiyetleri gözeterek, ahlak ve maneviyatla kadim medeniyetimizi yaşamak, yaşatmak ve bu kutsal değerlerimizi yaymakla mükellefiz.”

STK’ların üzerine düşen görevleri yerine getirmesi gerektiğini vurgulayan Işık, “Her STK kuruluşumuz önce ahlak ve maneviyat ilkesi ile çevresindeki tüm bireylerden tek tek sorumludur. Bu bir sivil oto kontrol mekanizmasıdır. Toplum olarak Sivil Toplum Kuruluşlarına düşen vazife budur. TCK ilgili maddesi ‘çocuğa karşı işlenen suç tüm insanlığa karşı işlenmiştir.’  şeklinde düzenleme mevcuttur. Buradan da anlaşıldığı gibi çocuk; tüm insanlığı temsil etmektedir ve toplumun kendisidir. Savunmasız, zararsız, berraktır. Bu berraklığı bulandıran hasta ruhlu suçluların öncelikle gözlem altına alınması gerekmektedir. Bilimsel olarak çocuğa şiddet, cinsel istismar, her türlü istismar ve cinayet uygulayan kişilerin hangi sebep veya sebeplerle bu suçları işlediğinin tespiti ile buna yönelik çözümlerin oluşturulması gerekmektedir. Bu çözümler ile ilgili yasalarda bir eksiklik ve aksaklı varsa daha sonra da bu yasaların bu çözüm önerilerine uygun düzenlenmesi gerekmektedir.” dedi.  (Cemil Özdaş- İLKHA) 

İlgili Haberler

Editörün Seçtikleri

Mobil Uygulamamızı İndirin

Öne Çıkan Haberler