​Güneydoğu Anadolu Halı İhracatçıları Birliği Başkanı Kaplan, bölgeden bu yılın ilk 6 ayında 711 milyon dolarlık halı ihracatı gerçekleştirildiğini söyledi.

Güneydoğu Anadolu İhracatçılar Birliği (GAHİB) yönetimi Ahmet Kaplan başkanlığında bir araya geldi. Sektördeki gelişmeler başta olmak üzere halı ihracatını, sektörün sorunlarını, hedef pazarları ile ABD, Almanya ve Çin'de gerçekleşecek Domotex fuarları değerlendirildi.

Toplantının ardından halı ihracatı ile ilgili açıklamalarda bulunan Güneydoğu Anadolu Halı İhracatçıları Birliği (GAHİB) Başkanı Ahmet Kaplan, bölgeden bu yılın ilk 6 ayında 711 milyon dolarlık halı ihracatı gerçekleştirildiğini belirterek, ihracatın arttırılması ve sürdürülebilir kılınması için önemli çalışmalar yürüttüklerini belirtti.

Yeni pazarları mercek altına aldıklarını belirten Kaplan, bu pazarlarda ki sektörle ilgili ihtiyaçları tespit ettiklerini, mevcut pazarlardaki pazar payını arttırmak için çalıştıklarını ifade etti.

2018 yılının ocak-haziran döneminde gerçekleştirilen halı ihracatının geçen yılın aynı dönemine göre yüzde 5,8 arttığını söyleyen Kaplan, “Halının başkenti Gaziantep'te dokunan halıların dünyanın farklı bölgelerine serilmesi göğsümüzü kabartıyor. Ürettiğimiz ve ihracatını yaptığımız her ürün biz farkında olsak da olmasak da ülkemizin ve şehrimizin tanıtımına büyük bir destek veriyor. Hem ihracat hem de tanıtım yapıyoruz. Bunu da büyük bir gurur ve sevinçle ifa ediyoruz.”dedi.

Bölge ve ülke ihracatını katkı sağladıklarını ve bölge ihracatında halının tekstilin ardından ikinci sırada olduğunu ifade eden Kaplan, yenilikçi ürünlerle ihracatı daha iyi yerlere getirmek istediklerini belirtti.

İhracatı ürün bazında değerlendiren Kaplan, dış satımda makine halılarının 658 milyon 448 bin dolarla ilk sırada, tufte halılarının 49 milyon 321 bin dolarla ikinci, el halılarının ise bir milyon 722 bin dolarla üçüncü ve kilimlerin de 519 milyon dolarla dördüncü sırada bulunduğu bilgisini verdi.

"Halı ihracatında Ortadoğu ilk sırada

Ortadoğu ülkelerinin 34,9 pay ve 248 milyon 163 bin dolarla ihracatta ilk sırada olduğunu söyleyen Kaplan, bu bölgeyi 29,5 pay ve 209 milyon 980 bin dolarla Amerika ülkelerinin izlediğini ve 13,7 pay ve 97 milyon 592 bin dolarla Avrupa ülkelerinin takip ettiğini vurguladı.

İhracatın kalan kısmını diğer bölgelerle karşıladıklarını anlatan Kaplan, 132 farklı ülkeye halı ihracatı yaptıklarını aktardı.

Türkiye'nin halı ihracatında Güneydoğu'nun 711 milyon dolarla ilk sırada olduğunu anımsatan Kaplan, Güneydoğu'yu ise 294 milyon 423 bin dolarla İstanbul Tekstil ve Konfeksiyon İhracatçıları Birliğinin izlediğini sözlerine ekledi.

Kaplan, üniversite sanayici işbirliğinin geliştirilmesi ve üniversiteler bünyesinde bulunan sektörle ilgili bölümlerin sektörün ihtiyaçlarını karşılayacak özelliklere kavuşması için girişimlerinin devam ettiğini belirterek, Gaziantep'in halı makinesi üretimi yaptığını, bu alanla ilgili nitelikli ara eleman ihtiyacının fazla olduğunu da sözlerine ekledi. (İbrahim Koçyiğit-İLKHA) 

YASAL UYARI: Yayınlanan yazılı haber, fotoğraf ve videonun tüm hakları İlke Haber Ajansı Basın Yayın San. Tic. A.Ş.'ye aittir. Hiçbir surette haber, fotoğraf ve videonun tamamı veya bir kısmı yazılı sözleşme yapılmadan veya abone olmadan kullanılamaz.

İlgili Haberler

Editörün Seçtikleri

Mobil Uygulamamızı İndirin

Öne Çıkan Haberler