Ali Ekber Velayeti ABD İran petrolünün piyasalarda satışını azaltmak için yürüttüğü siyasetinin petrol tüketicilerine zarar verdiğini söyledi.

Moskova'da temaslarda bulunan İran İslam İnkılabı Rehberi Ayetullah Seyyid Ali Hamanei'nin dış politika danışmanı Ali Ekber Velayeti, ABD’nin, İran petrolünün piyasalarda satışını azaltmak için yürüttüğü siyasetinin petrol tüketicilerine  zarar verdiğini belirterek uyarıda bulundu.

Bütün yaptırımlara rağmen İran'ın petrol satışı konusunda bir engel görmediğini belirten Velayeti, “İran petrol ihracatını sürdürüyor.” diye konuştu.

Velayeti, “İran’ın, Fars Körfezinde petrol ihracatı yapamaması halinde sadece İran değil hiç bir ülken Fars Körfezinde petrol ihraç edemeyecektir.” uyarısında bulunarak “Rusya, İran’da petrol ve doğal gaz alanlarında 5 milyar dolarlık yatırım yapmaya hazır olduğunu bildirdi. Moskova ile Tahran arasında ki askeri teknik işbirliğine de önem veriyoruz.” diye konuştu

Velayeti, ABD’nin tek yanlı olarak çekildiği nükleer anlaşmaya ilişkin olarak ise “İran ile yapılan nükleer anlaşmada ekonomik kazanımlar dikkate alınmalı. Aksi halde İran’ın nükleer anlaşmaya bağlı kalmasının da bir anlamı yoktur.” hatırlatmasında bulundu. (İLKHA)

YASAL UYARI: Yayınlanan yazılı haber, fotoğraf ve videonun tüm hakları İlke Haber Ajansı Basın Yayın San. Tic. A.Ş.'ye aittir. Hiçbir surette haber, fotoğraf ve videonun tamamı veya bir kısmı yazılı sözleşme yapılmadan veya abone olmadan kullanılamaz.

İlgili Haberler

Editörün Seçtikleri

Mobil Uygulamamızı İndirin

Öne Çıkan Haberler