Yetimler Vakfı’ndan Uganda’da yardım faaliyetleri

Afrika ülkesi Uganda'da birçok projeyi hayata geçiren Yetimler Vakfı, su kuyusu için ilk kazmayı vururken, öksüz ve yetimlere giyim, ihtiyaç sahiplerine ayni ve nakdi yardımda bulundu.

Yetimler Vakfı, Afrika ülkelerinde yardımlarına devam ediyor. Daha önce Uganda’nın Kamuli şehrinin Kikveri köyünde bir mescit açılışı gerçekleştiren Yetimler Vakfı, bu kez Uganda’nın Kamuli şehrine 183 kilometre uzaklıkta bulunan Entalike köyünde su sıkıntısı yaşayan Müslümanlara su kuyusu açmak için yer tespitinde bulunup ilk kazmayı vurdu.

Buradaki yetimlere giyim yardımında da bulunan Yetimler Vakfı, ayrıca kadınlara nakdi para ve ailelere gıda yardımı yaptı.

Entalike köyündeki Ugandalı Müslüman kadınlar vakitlerinin çoğunu evlerine su taşımakla geçiyor. İnsanlar günlük su ihtiyaçlarını karşılamak için her gün kilometrelerce yürümek zorunda kalıyor.

Kuraklık, hastalık ve suya ulaşma güçlüğü nedeniyle Müslüman halk, çok zor şartlarda hayatlarını idame ettirmek zorunda kalıyor.

Halkın temiz suya kavuşması ve su sıkıntısının giderilmesi amacıyla Yetimler Vakfı, köyde su kuyusu için yer tespitinde bulunup ilk kazmayı vurdu.

Ayrıca Yetimler Vakfı, yapılan bağışlarla Ugandalı öksüz ve yetimler başta olmak üzere ihtiyaç sahiplerinin gıda, giyim ve para gibi başlıca ihtiyaçlarını karşılayarak bir nebze de olsa yaralarını sarmaya çalıştı.

Öte yandan, Entalike köyündeki Ugandalı Müslümanlar, maddi imkânsızlıktan dolayı cami inşa edemedikleri için topluca ibadetlerini gerçekleştirememenin üzüntüsünü yaşıyor.

Müslümanlar, bir arada ibadetlerini yapabilmek için güneşin altında bez parçaları üzerinde ibadet ediyorlar.

“Müslümanlar susuz kalmaktan kurtulacaklar”

Yardım çalışmalarıyla ilgili bilgi veren Yetimler Vakfı Genel Başkanı Fikri Karavil, “Kamuli şehrinin Kikveri köyüne geldik. Burada öncelikli olarak gıda yardımımız oldu. Sponsorlarımızın göndermiş olduğu hediyelik elbiseleri çocuklara dağıttık. Ayrıca su kuyusunun temelini attık. Kuyumuz bittikten sonra buradaki Müslümanlar susuz kalmaktan kurtulacaklar. Su ihtiyaçlarını daha rahat bir şekilde elde edecekler. İnşallah caminin temelini de ileriki günlerde atacağız. Su kuyusunun sponsoru Hacı Abdullah ve eşi Leyla Yılmaz kardeşimizden Allah razı olsun.” dedi.

Kendilerine yardım yapılan Ugandalı Müslümanlar, Yetimler Vakfı yetkililerine teşekkürlerini iletti. (Mehmet Fatih Akgül-İLKHA)

İlgili Haberler

Editörün Seçtikleri

Mobil Uygulamamızı İndirin

Öne Çıkan Haberler