Siirt fıstığı dünya pazarında

Siirt fıstığının Ortadoğu ve dünya pazarına ihraç edilmesi için Katar ve Kuveyt’e çalışma ziyaretinde bulunan Siirt Valisi Ali Fuat Atik başkanlığındaki heyet, yola çıktı.

Siirt Valisi Ali Fuat Atik başkanlığındaki heyet, Siirt fıstığının Ortadoğu ve dünya pazarına ihraç edilmesi ve yeni pazar ağlarının kurulması amacıyla Katar ve Kuveyt’te çalışma ve iş ziyaretinde bulunmak üzere yola çıktı.

16-19 Temmuz 2018 tarihleri arasında düzenlenecek çalışma ziyaretine, Vali Ali Fuat Atik’in yanı sıra Cumhurbaşkanı Başdanışmanı Profesör Doktor Yasin Aktay, İl Özel İdaresi Genel Sekreteri Hifzullah Canpolat, Uluslararası Mülteciler ve İnsani Haklar Derneği Genel Başkanı Hamza Buldu da katıldı.

Siirt fıstığının Ortadoğu ve dünya pazarında yer alması için bir dizi çalışma başlattıklarını belirten Vali Atik,  “ İlimizde Avrupa Birliği ve ülkemiz mali işbirliği ile 10 milyon Euro bedel ile Fıstık İşleme Tesisi yapıldı.  Bu tesis 11 Eylül 2017 tarihli Bakanlar Kurulu kararı ile yüzde 90’ı Siirt İl Özel İdaresine ait ‘Siirt Fıstığı İşleme Sanayi ve Ticaret Anonim Şirketi’ adı altında kuruldu. İhracat belgesine sahip şirketin temel hedefi modern üretim metotları ile hijyenik bir şekilde Siirt fıstığını işlemek ve ihraç etmek suretiyle ülkemize ve ilimize döviz kazandırarak, Siirt’in marka ürününü dünya pazarına sokmaktır.  Bu amaçla şirket, personel, ekipmanları ve tüm belgeleri ile tesisi devralmıştır.  Tesisimiz eylül ayında başlayacak olan hasat dönemine hazırdır diyebiliriz.” dedi.

Siirt’te yaklaşık olarak 255 bin dekar alanda 7 Milyon 100 bin Siirt fıstığı ağacı bulunduğuna dikkat çeken Vali Atik, yıllık üretim miktarı 12-15 bin tona kadar çıkabildiğini söyleyerek, Fıstık üretiminin 2002 ile 2017 yılları arasında 7 kat artarak Siirt’in kalkınma lokomotifi durumuna geldiğini söyledi.

Çalışma ve iş ziyareti hakkında da bilgiler veren Vali Atik, 4 günlük Katar ve Kuveyt ülkelerine yapacakları çalışma ve iş ziyaretleri kapsamında Katar Ticari ve Ekonomi Bakanı, Ticaret ve Sanayi Odası Başkanı, Mira Marketler Şirketi Yönetim Kurulu Başkanı ile de ikili görüşmelerin gerçekleştirileceğini söyledi.

Ayrıca Kuveyt’te de Ekonomi Çalışma ve Sosyal İşler Bakanı, Ticaret ve Sanayi Odası Başkanı ve Kooperatif Yardımlaşma ve Tüketme Federasyonu Başkanı ile görüşmeler ve iş toplantılarının yapılacağını ifade etti.

Atik, son olarak; Siirt fıstığının Ortadoğu pazarına ihraç edilmesinin ilin ekonomisine ve fıstık üreticilerine önemli bir katma değer katacağını sözlerine ekledi. (Murat Orhan-İLKHA)

İlgili Haberler

Editörün Seçtikleri

Mobil Uygulamamızı İndirin

Öne Çıkan Haberler