GTO'nun ev sahipliğinde bir araya gelen sektör temsilcileri, Antep fıstığı hırsızlığına önlem alınması çağrısında bulundular.

Antep fıstığı hasadının yaklaştığı bugünlerde bir araya gelen sektör temsilcileri, hasat döneminde yaşanan hırsızlık olaylarına karşı önlem alınması gerektiğini belirttiler.

Gaziantep Ticaret Odası'nın (GTO) ev sahipliğinde bir arayan gelen sektör temsilcileri, Antep fıstığının sorunlarını ele aldı. Toplantıda, Antep fıstığı hasadı döneminde yaşanabilecek hırsızlık olayları ve buna karşı alınabilecek önlemler konuşuldu.

GTO Yönetim Kurulu Başkanı Tuncay Yıldırım ve Gaziantep Ticaret Borsası (GTB) Yönetim Kurulu Başkanı Mehmet Akıncı, Antep fıstığı hasat döneminde daha önce yaşanan hırsızlık olaylarının bu sezon da yaşanmaması için gerekli tüm tedbirlerin alınması amacıyla Gaziantep İl Emniyet Müdürlüğü, Gaziantep İl Jandarma Komutanlığı ve diğer kolluk kuvvetleri nezdinde girişimde bulunacaklarını belirtti.

Antep fıstığı üreticilerini ve Antep fıstığı ticareti yapan esnafı uyaran Yıldırım ve Akıncı, "Üretici birçok zorluk ve mücadeleyi aşıp hasat sezonuna geldiğinde maalesef hırsızlık olaylarıyla karşılaşıyor. Hırsızların silahlı olmasından ötürü karşılıklı yaralamalı veya ölümlü hadiseler meydana geliyor. Biz de bu durumu göz önüne alıp fıstık hasadının olduğu bölgelerde belirli saatlerde gerekli tedbirlerin alınması için girişimde bulunacağız. Fıstık bağlarının korunması amacıyla üreticiler bekçi tutarak gerekli tedbirleri güvenlik kuvvetleri ile birlikte almalı. Üreticilerin olumsuz bir durum ile karşılaşmaları hâlinde 155 polis imdat hattını veya alo jandarma 156'yı aramalarını tavsiye ediyoruz. Antep fıstığı ticareti yapan esnafımız da kendisine veya yakın akrabalarına ait fıstık bahçesi olmayan şahıslardan ürün almamalıdır. Esnafımızın mağdur olmamaları için bu ve benzeri konularda daha dikkatli davranmaları gerekiyor." dediler.

Geçmiş dönemlerde, Antep fıstığı hırsızlığı sonucunda bazı ölümlerin yaşandığını ifade eden meclis ve meslek komite üyeleri ise hırsızlık olaylarına karşı güvenlik önlemlerinin artırılmasının olası kötü hadiselerin önüne geçeceğini dile getirdiler.

Toplantıya; Yıldırım ve Akıncı'nın yanı sıra oda üyeleri ile sektör temsilcileri de katıldılar. (İbrahim Koçyiğit-İLKHA)

İlgili Haberler

Editörün Seçtikleri

Mobil Uygulamamızı İndirin

Öne Çıkan Haberler