Irak’ta BAAS rejimine kimyasal silah sattıkları gerekçesiyle haklarında dava açılan kimyasal silah tacirleri hâkim karşısına çıktı.

Irak Kürdistan bölgesinde yaşanan Halepçe katliamında kullanılan silahların tedarik edilmesine aracılık ettikleri gerekçesiyle tespit edilen silah tacirleri hâkim karşısına çıktı.

Halepçe kentinde düzenlenen mahkemede hâkim karşısına çıkan silah tacirleri için uluslararası ceza mahkemesi için de alt yapı oluşturacak.

Halepçe kimyasal silah kurbanları cemiyeti başkanı Lokman Abdulkadir konuyla ilgili gazetecilere yaptığı açıklamasında, söz konusu davada,  yerli ve yabancı 25 şirket hakkında dava açıldığını söyledi.

Bu şirketlerin, BAAS rejim diktatörü Saddam Hüseyin’e kimyasal silah satışı yaptıklarına dair belgeler ve kanıtların dava dosyasında bulunduğunu belirten Abdulkadir açıklamasında, “Bu dosya, BAAS rejimine silah satışı yapan şirketler ve yöneticilerine karşı açılmıştır. Dosyayı, silah satışı yapan kişilerin uluslararası mahkemeye sevkini yapacak avukatlar takip etmektedir.” diye konuştu.

Hatırlanacağı üzere; Saddam Hüseyin başkanlığındaki BAAS Rejimi,  Halepçe kentine yaptığı kimyasal saldırıda resmi rakamlarla 5 binden fazla sivil insan katledilmişti. Söz konusu saldırıda kullanılan silahlar ise Avrupa ülkeleri tarafından Saddam Hüseyin’e verildiği belgelerle ortaya çıkmıştı. (İLKHA)

YASAL UYARI: Yayınlanan yazılı haber, fotoğraf ve videonun tüm hakları İlke Haber Ajansı Basın Yayın San. Tic. A.Ş.'ye aittir. Hiçbir surette haber, fotoğraf ve videonun tamamı veya bir kısmı yazılı sözleşme yapılmadan veya abone olmadan kullanılamaz.

İlgili Haberler

Editörün Seçtikleri

Mobil Uygulamamızı İndirin

Öne Çıkan Haberler