Adıyaman Üniversitesi Rektörlüğü yayımladığı yazılı bir açıklama ile siyonist işgal yönetiminin Yahudi Ulus Devleti Yasasına sert tepki gösterdi.

Adıyaman Üniversitesi Rektörlüğü yaptığı yazılı açıklama ile siyonist işgal yönetiminin sözde parlamentosu tarafından kabul edilen “Yahudi Ulus Devleti Yasasına” sert tepki göstererek işgal yönetimini, temel insan haklarına, uluslararası hukuka ve Birleşmiş Milletler ilkelerine saygılı olmaya davet etti.

İşgal yönetimi sözde parlamentosu tarafından kabul edilen “Yahudi Ulus Devleti Yasası”nın evrensel hukuk ilkeleriyle ve Birleşmiş Milletlerin yasal ve ahlaki sistemiyle çatıştığı ifade edilen açıklamada, bu yasa ile Filistinlilerin haklarının yok sayıldığı ve  Arapçanın resmi dil statüsünden çıkarıldığına dikkat çekildi.

İşgal altında tutulan Kudüs’ün siyonist işgal yönetimimin sözde başkenti olarak ilan edildiğine dikkat çekilen açıklamada, “1948’de yerlerinden çıkartılan Filistinlilere geri dönüş hakkı verilmezken dünyanın farklı yerlerinde yaşayan Yahudilere geri dönüş hakkı verilmekte ve Birleşmiş Milletler kararlarıyla hukuk dışılığı tescil edilmiş yerleşimler teşvik edilmektedir. Öte yandan yasada kendi kaderini tayin hakkının sadece Yahudilere yönelik bir hak olarak tanımlanması ise yalnızca Filistinliler açısından değil uzlaşma ve çözüm kültürüne, bir arada yaşama inancına sahip Yahudi vatandaşlar için de kabul edilebilir nitelikte değildir.” denildi.

“Kabul edilen yasa tasarısını ve fiili olarak Filistin’de sürdürülen işgale ve hukuk dışı uygulamalara yasal zemin hazırlanmasını ve iki devletli çözüm vizyonunun ortadan kaldırılmasını amaçlayan söz konusu yasayı kınıyoruz.” denilen açıklamada,  siyonist işgal yönetimi, temel insan haklarına, uluslararası hukuka ve Birleşmiş Milletler ilkelerine saygılı olmaya davet edildi. (İLKHA)

YASAL UYARI: Yayınlanan yazılı haber, fotoğraf ve videonun tüm hakları İlke Haber Ajansı Basın Yayın San. Tic. A.Ş.'ye aittir. Hiçbir surette haber, fotoğraf ve videonun tamamı veya bir kısmı yazılı sözleşme yapılmadan veya abone olmadan kullanılamaz.

İlgili Haberler

Bizi Takip Edin

Editörün Seçtikleri

Mobil Uygulamamızı İndirin

Öne Çıkan Haberler