“Şoförler güvenilir kişiler olmalıdır”

Yaşanan Özgecan olayı sonrası tekrardan gündeme gelen Minibüs şoförleri ile ilgili olarak açıklamalarda bulunan Diyarbakır Balıkçılarbaşı Şehir içi Minibüsçüler ve Motorlu Taşıtlar Kooperatifi Başkanı Kasım Çakar, şehir içi arabalarına alınan şöfürlerin güvenilir olmasına dikkat edilmesi gerektiğini belirtti.

özgecan Aslan cinayetiyle bir kez daha gündeme gelen şehir içi araba hatları ve alınması gereken tedbirlerle bir ilgili açıklama yapan Diyarbakır Balıkçılarbaşı Şehir içi Minibüsçüler Motorlu Taşıtlar Kooperatifi başkanı Kasım Çakar, öncellikle şöfürlerin güvenilir kişilerden seçilmesinin gerektiğini belirterek bu hususta alınması gereken tedbirler hakkında önemli açıklamalarda bulundu.

Konuyla ilgili İlke Haber Ajansı'na (İLKHA) açıklamalarda bulunan Çakar, yolcularında şehir içi arabalarına binerken çok dikkatli olması gerektiğini ve olumsuz bir durumda alması gereken tedbirler hakkında da değerlendirmelerde bulundu.

"Arabalara kamera takıyoruz"

özgecan Aslan cinayeti yaşanmadan önce de arabalara kamera sistemi takmaya başladıklarını ancak yaşanan bu olaydan sonra bunu daha da çabuklaştıracaklarını belirten Çakar, her şeyden önce minibüsçüler olarak yaşanan özgecan olayını kınadıklarını ifade etti.

Çakar, "Bu tür olayların hiç olmaması gerekiyordu. Ama maalesef oluyor. Bununla ilgili alınması gereken tedbirler olmalı. Maalesef daha önce buna yönelik zorunlu bir kanun yoktu. Ama biz tedbiren önceden de araçlarımıza kamera taktırıyorduk. Bu olaydan sonra daha çok dikkat edeceğiz. Araçlarda zorunlu uygulamaların getirilmesi gerekiyor. İnsanların acil durumlarında da başvurabileceği kurumlar ve butonlar olmalıdır. Zorunlu olmadığı için kimse pek umursamıyor. Güvenlik tedbirlerinin zorunlu hale getirilip uygulamasının da takip edilmesi gerekir" dedi.

"Şikâyet edilen şoförleri barındırmıyoruz"

Dolmuş şoförleriyle ilgili herhangi bir şikâyet aldıklarında şöfür hakkında 10 gün uzaklaştırma cezası verdiklerini söyleyen Çakar, şoförden dolayı yaşanmış olan sıkıntının cinsine göre de verdikleri cezanın değiştiğini belirtti.

Bir şoförün sarkıntılık yapması durumunda kesinlikle işten çıkarıldığını belirten Çakar, " Ahlaksızlık toplumun her tarafında yaygınlaşmış. Dolayısıyla ahlaksız şoförlerde olabiliyor. Bu şoförlerin barındırılmamaları gerekir. Biz bunlara asla müsamaha göstermeyiz. Diğer kooperiflere de bunu uygulamalarını tavsiye ediyoruz. Kötü niyetli bir şöfür kesinlikle kullandığı dolmuşu kendi nefsi için kullanamaz. Eger bir suç yaşanmış ise, bir bayana laf atılıp tacizde bulunulmuş ise derhal plakası alınması gerekir. Durum bize bildirildiğinde gerekli işlemler yapılır. Bu konuda vatandaşın daha duyarlı olması lazım. Şikâyet telefonlarımız var. Bizleri arayıp bildirmeleri durumunda gereken ne ise yapılır. Bu bağlamda ihtiyaç duyduğumuz Kamera sistemi ile de müşteri ve dolmuş şoförü arasında yaşananları tespit etme imkânımız daha yüksek olacaktır." Diyerek, Balıkçılarbaşı Şehir içi Minibüsçülerinden şikâyetçi olunması durumunda yolcuların 0412 223 00 31 numaralı telefonu aramalarını istedi.

"Çürük şoförleri ayırmak lazım"

Şöfürleri işe almadan önce 2 yıllık ehliyetli olması şartını aradıklarını kaydeden Çakar, şoför alırken genellikle tavsiye üzerine ve araştırdıktan sonra aldıklarını ve herkesi ‘de dolmuş şoförü olarak almadıklarını söyledi.

Çakar, "Şöfür iyi olmadığında mal sahibine söylenir mal sahibi de onu işten çıkartır. Eğer araba sahibinin en yakını olsa dahi yine işten çıkarılır. Bir şoför hata yapmışsa bunu bütün dolmuş şöfürlerine mal edilmemesi gerekir. Çürük olanı ayırmak lazım. Hata yapana yer yoktur ama diğer şöfürlerin hepsi aynı değildir. Şöfürleri seçerken daha önce yüz kızartıcı suçlarda bulunmamış ve toplum tarafından dışlanmamış insanları seçiyoruz. Helal rızık için çalışan şoförleri işe alıyoruz." sözlerini kullandı.

"Bayanlar geceleri yalnız arabaya binmemelidir"

özgecan Aslan olayını kesinlikle bir vahşet olarak gördüklerini ifade eden Çakar son olarak şunları söyledi:

"Suçlu o katili yetiştirende ve bu zemini hazırlayandadır. Eğer şoför ahlaklı olarak yetiştirilseydi bunlar olmazdı. Bu aslında bir bütün olarak toplumun sorunu haline geldi. özellikle bayanların arabalara binerken dikkatli olmasında yarar görüyoruz. Akşamüzeri ise dolmuşa bir bayanın tek binmemesi gerekiyor. Ailesi ile birlikte ya da arkadaşı ile birlikte binmesi daha uygundur. Şoförlerimize güveniyoruz ama yine de dikkatli olunmalıdır. Biz kimsenin kalbini ve niyetini bilemeyiz. Bundan dolayı vatandaşlardan daha duyarlı ve dikkatli olmalarını istiyoruz." şeklinde konuştu. (Emrah Deniz/Ali Fidancı - İLKHA)

İlgili Haberler

Editörün Seçtikleri

Mobil Uygulamamızı İndirin

Öne Çıkan Haberler