Van'daki elma üreticilerine

Van İl Tarım ve Orman Müdürü İbrahim Görentaş, elma yetiştiricilerini “elma kurdu”na karşı uyardı.

Van İl Tarım ve Orman Müdürü İbrahim Görentaş, elma yetiştiricilerini “elma kurdu” zararlısına karşı mücadele yapması konusunda uyarıda bulundu.

Elma bahçelerinde elma iç kurduna karşı mücadele yapılması gerektiğine işaret eden Görentaş, "Elma iç kurdu meyveleri delerek içinde galeri açar. Etli kısmını ve çekirdeklerini yer ve pislikler bırakır. Sonuç olarak da meyvelerin dökülmesine, ağaç üzerinde kalan kurtlu meyvelerin ise kalite ve niteliğinin bozulmasına sebep olur." dedi.

Bu kapsamda, İl Tarım ve Orman Müdürlüğü personellerince yapılan çalışmalar, Tahmin ve Erken Uyarı İstasyonlarından alınan veriler doğrultusunda Elma İç Kurduna karşı 2'nci döl ilaçlamaya Erciş, Muradiye, Tuşba, İpekyolu ve Edremit İlçelerinde 24 Temmuz, Gevaş ve Gürpınar ilçelerinde 26 Temmuz tarihinden itibaren elma iç kurdu zararlısına karşı önlem alınması gerektiğini vurguladı.

Mücadele edilmemesi halinde elmanın ekonomik değerinin düşeceğine dikkat çeken Görentaş, zamanında mücadele yapılmadığı takdirde yüzde 60 ila yüzde 100 arasında zarara yol açabileceğini kaydetti. (İLKHA)

İlgili Haberler

Editörün Seçtikleri

Mobil Uygulamamızı İndirin

Öne Çıkan Haberler