Dışişleri Bakanlığı: Bangsamoro’da adil ve kalıcı barış elde edilmiştir

Dışişleri Bakanlığı, Filipinler Cumhurbaşkanı Duterte tarafından imzalanan Bangsamoro Organik Yasası ile Bangsamoro’da adil ve kalıcı barışın elde edildiğini açıkladı.

Dışişleri Bakanlığı, yayımladığı yazılı bir açıklama ile Filipinler Cumhurbaşkanı Rodrigo Roa Duterte tarafından Bangsamoro Organik Yasası’nın imzalamış olmasını tebrik ederek, imzalanan anlaşma ile Bangsamoro’da adil ve kalıcı barışın elde edildiğini açıkladı.

“Müslüman Mindanao’da Bangsamoro Özerk Bölgesi” adıyla yeni bir siyasi birim kurulmasını amaçlayan dönüm noktası niteliğindeki bu yasanın çıkarılmasında, Filipin Hükümeti, Moro İslami Kurtuluş Cephesi ve diğer paydaşların göstermiş oldukları çabaları takdirle karşıladıkları ifade edilen açıklamada,  “İlgili tarafların siyasi iradesi ve vizyonu ile barış sürecinde kritik bir aşama geçilmiştir. Bangsamoro’da adil ve kalıcı barış ve istikrar ile refahın sağlanması yolunda tarihi bir başarı elde edilmiştir.” denildi.

Bangsamoro Organik Yasasının şiddet ve terörizmin temel nedenlerini ortadan kaldırarak Bangsamoro halkına daha iyi bir gelecek vereceği belirtilen açıklamada, “Türkiye önümüzdeki dönemde de barış sürecinin yanı sıra bölgenin ekonomik ve toplumsal kalkınmasına destek vermeyi sürdürecektir.” denildi. (İLKHA)

İlgili Haberler

Editörün Seçtikleri

Mobil Uygulamamızı İndirin

Öne Çıkan Haberler