Gazze'deki ablukayı kırmak için Avrupa'dan yola çıktılar

​Avrupa'dan, Gazze'deki ablukayı kırmak için yola çıkan geminin bu akşam veya yarın sabah Gazze sahiline ulaşması bekleniyor.

Uluslararası Gazze Ablukasını Kırma Komitesi Başkanı Zahir Beyravi, Gazze'ye doğru gitmekte olan Dönüş, Özgürlük ve Filistin gemilerinin yolculuklarının planlandığı gibi devam ettiğini ve gemilerin bugün akşam saatlerinde ya da yarın sabah Gazze sahillerine ulaşmasının beklendiğini söyledi.

Beyravi, dün konuyla ilgili yayınladığı bildiride, gemilerin doğuya doğru Mısır sınırını geçtiklerini ve çabalarının başarılı olup Gazze sahiline ulaşmalarını ümit ettiklerini belirtti.

Uluslararası kurumlara çağrı

İnsan hakları örgütlerine ve uluslararası kurumlara seslenen Beyravi, Siyonist rejimin, gemilere müdahalesine engel olmalarını istedi.

Beyravi, gemilerde sadece aktivistler ile bazı ilaçların ve sağlık sektörü için simgesel anlamda bir miktar insani yardımın bulunduğuna dikkat çekti.

Özgürlük Filosu Koalisyonunun gemilerde vatandaşları bulunan ülkelerin dışişleri bakanlarına seslenerek gemilerin Gazze sahiline ulaşmalarının garanti altına alınmasını istediğini kaydeden Beyravi, gemilerdeki aktivistlerin sağlık durumlarının gayet iyi ve morallerinin yüksek olduğunu açıkladı.

Gazze sahillerine doğru yol alan gemilerde 15 ülkeden toplam 45 aktivist ile gazetecilerin bulunduğu ifade edildi. (İLKHA)

İlgili Haberler

Editörün Seçtikleri

Öne Çıkan Haberler