Haniyye'den Kuveyt Emiri ve Fas Kralına mektup

Kuveyt Emiri el-Sabbah ve Fas Kralı VI. Muhammed'e bir mektup gönderen Hamas Siyasi Ofisi Başkanı İsmail Haniyye, Filistin meselesinde daha net bir duruş beklediklerini yazdı.

Hamas Siyasi Ofisi Başkanı İsmail Haniyye Kuveyt Emiri Şeyh Sabbah el-Ahmet el-Sabbah ve Fas Kralı VI. Muhammed'e mektup gönderdi.

Mektubunda, ırkçı “Yahudi Ulus Devleti kanununun” Filistin halkının haklarına yönelik açık bir müdahale olduğuna işaret eden Haniyye, bu kanunun Arap halkı, İslam ümmeti ve dünyadaki özgürlük yanlıları için bir tehdit olduğunu yazdı.

Haniyye, mektubunda bu kanunun BM'nin Filistinlilerin evlerine dönme hakkı olduğunu öngören kararlarının açıkça ihlali olduğuna dikkat çekerek, siyonist rejimin Filistin halkına yönelik planlı müdahalesine, Kudüs ve Mescid-i Aksa'da devam eden Yahudi yerleşim çalışmalarına, Gazze Şeridi'ne yönelik zalimce kuşatmaya, siyonist rejim hapishanelerindeki Filistinli tutukluların durumuna ve Hamas'ın Filistin halkının meşru haklarını savunmaları konusuna işaret  etti.

Haniyye, Kuveyt Emiri'nden ve Fas Kralından, Yahudi Ulus Devleti Kanunlarına karşı sağlam bir kale gibi durmalarını ve bu kanun ile birlikte benzer ırkçı kanunları kınamalarını ve geçersiz saymalarını istedi.

İsmail Haniyye ayrıca Arap ülkeleri, İslam ülkeleri ve diğer ülkelerden Yahudi Ulus Devleti kanunlarının suç sayılması ve uygulanmasının durdurulması için harekete geçmeleri talebinde bulundu. (İLKHA)

İlgili Haberler

Editörün Seçtikleri

Mobil Uygulamamızı İndirin

Öne Çıkan Haberler