Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Beyaz Saray ve Pentagon'dan gelen Rahip Brunson tepkilerine dair değerlendirmelerde bulundu.

Rahip Andrew Brunson’un ev hapsine alınması sonrası Trump ve daha sonra Pentagon'dan gelen tehditkâr tavırlar hakkında değerlendirmelerde bulunan Cumhurbaşkanı Erdoğan, sergilenen tavırları psikolojik savaş olarak nitelendirdi.

Rahip Brunson’un ev hapsine çıkarılması nedeniyle yaşanan gerilim hakkında ilk kez konuşan Cumhurbaşkanı Erdoğan, Brunson konusundaki tavır değişikliğinin Trump'ın sorunu olduğunu ve iddia edildiği gibi rahip Brunson’un hiçbir pazarlık konusu yapılmadığını söyledi.

Cumhurbaşkanı Erdoğan, “Biz göbeğimizden ABD'ye bağlı değiliz. Samimi bir ortağı kaybedeceğini de unutmamalı'' ifadelerini kullandı.

Gazetecilere yaptığı açıklamalarda Ebru Özkan olayına da değinen Cumhurbaşkanı Erdoğan, söylenmeyen şeylerin söylenmiş gibi ortaya konulmasını doğru bulmadıklarını söyledi.

Erdoğan,  “Dışişleri Bakanımız aracılığıyla, Ebru Hanım’ın (Ebru Özkan) İsrail’den çıkışına yardımcı olunması iletilmiştir. Ancak Ebru cezaevinde değildi zaten. Serbest bırakılmış ama pasaportuna el konulmuştu. Biz ABD’lilere, serbest bırakılmış ve de hiçbir günahı olmayan Ebru kızımızın pasaportunun verilerek İsrail’den Türkiye’ye dönüşüne yardımcı olabileceklerini söyledik. Ama onlara, ‘Bunun karşılığında biz de size Brunson’ı vereceğiz’ demedik; böyle bir şey konuşmadık, aramızda bu tür bir pazarlık olmadı. İddia edildiği tarzda bir pazarlık da olmamıştır.'' ifadelerini kullandı. (İLKHA)

YASAL UYARI: Yayınlanan yazılı haber, fotoğraf ve videonun tüm hakları İlke Haber Ajansı Basın Yayın San. Tic. A.Ş.'ye aittir. Hiçbir surette haber, fotoğraf ve videonun tamamı veya bir kısmı yazılı sözleşme yapılmadan veya abone olmadan kullanılamaz.

İlgili Haberler

Editörün Seçtikleri

Mobil Uygulamamızı İndirin

Öne Çıkan Haberler