​Zimbabve genel seçimlerin galibi, eski Devlet Başkanı Robert Mugabe’nin askeri müdahale ile devrilmesinin ardından iş başına gelen mevcut Devlet Başkanı Emmerson Mnangagwa oldu.

Zimbabve, eski Devlet Başkanı Robert Mugabe’nin askeri müdahale ile devrilmesinin ardından iş başına gelen mevcut Devlet Başkanı Emmerson Mnangagwa, ülkedeki genel seçimlerin galibi oldu.

Yaklaşık 5,6 milyon kayıtlı seçmenin olduğu ülkede, devlet başkanlığı için 22 aday yarıştı.

Zimbabve Seçim Komisyonu, iktidardaki Zimbabve Afrika Ulusal Birliği-Yurtsever Cephesi (Zanu-PF) adına yarışan Mnangagwa'nın oyların yüzde 50.8'ini aldığını açıkladı.

Açıklamada, muhalif Demokratik Değişim Hareketi (MDC) İttifakı'nın adayı Nelson Chamisa'nın ise yüzde 44.3'ünü aldığı belirtildi.

Seçim sonuçlarına göre, Devlet Başkanı seçilen Mnangagwa'nın partisi Zanu-PF mecliste de sandalyelerin çoğunluğunu da almayı başardı.

Yapılan seçimlerle birlikte Zimbabveliler, 38 yıl aradan sonra ilk kez eski Devlet Başkanı Mugabe’nin katılmadığı bir seçimde oy kullanarak yeni liderlerini belirlemiş oldu.

Devrik lider Mugabe’nin de desteklediği seçimin iddialı muhalif lideri Nelson Chamisa'nın başkent Harare gibi büyük şehirlerde Mnangagwa'dan fazla oy alması ise dikkatlerden kaçmadı.

Zimbabve’yi yabancı yatırımları çekerek dünyaya açma vaadinde bulunan Mnangagwa, seçim öncesinde yürüttüğü kampanyada; kabileleri bir araya getirerek ulusal birliğin sağlanması, ekonominin iyileştirilmesi ve ülkedeki yolsuzluğun azaltılması gibi sorunlarla mücadele sözü verdi.

Zimbabve'de ne olmuştu?

Zimbabve’de ordu, geçtiğimiz yılın kasım ayında 93 yaşındaki Devlet Başkanı Robert Mugabe’ye karşı askeri müdahalede bulunarak Mugabe’nin 37 yıllık iktidarını devirmişti.

Yönetimi ele geçirdiğini açıklayan ordu, Eski Devlet Başkan Yardımcısı Emmerson Mnangagwa’yı Geçici Devlet Başkanı olarak atamıştı.

Seçim sonrası çatışma: 6 ölü

Seçimin ardından geçtiğimiz gün muhalefet partisinin destekçileri, sonuçlara itiraz ederek sokaklara döküldü. Göstericilerle askeri güçler arasında çıkan çatışmalarda 6 kişi hayatını kaybetti, çok sayıda kişi yaralandı. (İLKHA)

YASAL UYARI: Yayınlanan yazılı haber, fotoğraf ve videonun tüm hakları İlke Haber Ajansı Basın Yayın San. Tic. A.Ş.'ye aittir. Hiçbir surette haber, fotoğraf ve videonun tamamı veya bir kısmı yazılı sözleşme yapılmadan veya abone olmadan kullanılamaz.

İlgili Haberler

Bizi Takip Edin

Editörün Seçtikleri

Mobil Uygulamamızı İndirin

Öne Çıkan Haberler