ABD Başkanı Trump'ın, yaptırım kararlarına tepki gösteren İran Dışişleri Bakanı Zarif, "Trump, Netanyahu ve Bin Selman, dünyadaki şiddet ve güvensizliğin sembolüdür. Bunlar uluslararası anlaşmaları kolay bir şekilde ihlal eden isimlerdir." dedi.

İran Dışişleri Bakanı Cevad Zarif, “Gazeteciler Günü” dolayısıyla Tahran’da düzenlenen törende ABD Başkanı Donald Trump'ın İran'ı hedef alan yaptırım kararlarına tepki gösterdi.

"İran halkını düşünüyorsanız neden getirdiğiniz yaptırımların ilk aşaması sivil havacılığı hedef alıyor?" diye soran Zarif, "Halkın durumunu iyileştirmek hükümetin görevidir. ABD’nin zorbalığı bizim için bazı sorunlar yaratabilir, ancak bugün dünyadaki herkes Trump ve Netanyahu ve Bin Selman'ın yalnızlaştığından bahsediyor." dedi.

Zarif, "Bu üç kişi dünyadaki şiddet, baskı ve güvensizliğin sembolüdür. Bunlar uluslararası anlaşmaları kolay bir şekilde ihlal eden, Filistin halkının haklarını hiçe sayan ve başka bir ülkenin başbakanını kendi ülkesinde rehin tutan isimlerdir." ifadelerine dikkat çekti.

Zarif, ABD ile müzakere konusunda şunları kaydetti: "Nükleer müzakerelerin sonunda İslam Devrimi Lideri Ayetullah Hamanei, nükleer meselesi iyi bir sonuca vardığı takdirde Amerikalılarla görüşmeleri devam edebileceğimizi söyledi. Biz Amerikalılar ve diğer taraflarla nükleer meselesi konusunda iki yıl süren tarihin en uzun görüşmelerini yaptık."

ABD Başkanı Trump’a seslenen Zarif, “İran’la yapılan nükleer anlaşmanın her kelimesi üzerinde konuşuldu. Şimdi ise Bay Trump, attığı bir imzayla her şeyin boş ve geçersiz olduğunu ileri sürüyor. Sizler müzakerelerin değerini ve dünya ülkelerinin çoğunun kabul ettiği anlaşmayı görmezden gelerek müzakereci olduğunuzu iddia ediyorsunuz." açıklamalarında bulundu.

Zarif, "Şu anda ilk kez küresel bir oybirliği bizden yana. Fakat gerçek şu ki; bizi kurtaracak olan küresel oybirliği değil, çeşitli dönemlerde destek sağlayan halkımızdır." diye konuştu.

ABD'nin İran'a yönelik yeni yaptırımları yarın başlıyor

ABD, Dışişleri Bakanı Mike Pompeo, ülkesinin İran'a karşı uygulamaya koyacağı yeni yaptırımların bu hafta başlatılacağını duyurmuştu.

Yaptırımların yarın Türkiye saati ile 07:01 itibarıyla yürürlüğe gireceği belirtiliyor.

Yeni yaptırımlarla, İran'ın ABD doları alımına, altın ve diğer değerli metal ticaretine ve sanayiye ilişkin yazılım alımına engeller getirilmesi öngörülüyor. Ek olarak İran'ın otomotiv sektörü de hedef alınıyor.

Kasım ayında başlaması planlanan ikinci yaptırım dalgasında ise ülkenin petrol ticareti ve merkez bankası hedef alınacak.

ABD yönetimi özellikle Kasım ayında başlayacak ve petrol ticaretini hedef alan yaptırımlar konusunda, İran'la bu alanda ticaret yapan ülkelerden ticaretlerini kesmelerini istiyor. (İLKHA)

İlgili Haberler

Editörün Seçtikleri

Mobil Uygulamamızı İndirin

Öne Çıkan Haberler