“Ilısu Barajı dünyanın en büyük projelerinden biri”

Tarım ve Orman Bakanı Pakdemirli, Ilısu Barajı’nın dünyanın en büyük projelerinden biri olduğunu söyledi.

HES projesi kapsamında Ilısu Barajı altında kalacak 12 bin yıllık geçmişi olan Hasankeyf’in en önemli tarihi eserlerinden olan Zeynel Bey Türbesi’nin ardından Artuklu Hamamı’nın da taşınması çalışmalarını yerinde incelemek için bölgeye gelen Tarım ve Orman Bakanı Bekir Pakdemirli, Mardin’in Dargeçit ilçesindeki Ilısu Barajı’na geçti.  

Helikopter ile ilçeye gelen Bakan Pakdemirli, DSİ Ilısu Projesi 16.Bölge Müdürlüğü’nde düzenlenen Ilısu Barajı ve HES projesi tanıtım programına katıldı.

Burada konuşan Pakdemirli, Ilısu projesinin dünyanın en büyük projelerinden biri olduğuna söyledi.

Bakanlığından önce de bölgeye gelip gittiğini belirten Pakdemirli şunları söyledi:

“Bugün burada çok güzel incelemelerde bulunduk. Önce Hasankeyf’e gittik. Gerçekten eskisinden daha güzel bir Hasankeyf meydana getirilmiş durumda. Ilısu Barajı dünyanın en büyük projesi, Türkiye’de zaten benzeri yok. Bu sizlerin sayesinde oldu keyfini sürün. Burada devletin elinin attığı işlerin nasıl gerçekleştiğini gördük. Emeği geçenlere teşekkür ediyoruz. Bu proje başta bölgemiz olmak üzere Türkiye için büyük bir hizmettir. Ben hepinize çok teşekkür ediyorum. Zor işleri hemen yapmalıyız. İmkânsızlarda biraz zaman alır.”

DSİ Genel Müdürü Murat Acu ise yapılan çalışmalar ve proje hakkında bir sunum yaptı.

Bakan Pakdemirli daha sonra beraberindeki heyetle Baraj inşaatı ve elektrik santralinde incelemelerde bulunarak yetkililerden bilgi aldı.

Tarım ve Orman Bakanı Bekir Pakdemirli’ye DSİ Müsteşarı Akif Özkaldı, DSİ Genel Müdürü Murat Acu, Mardin Valisi ve Büyükşehir Belediyesi Başkan Vekili Mustafa Yaman, Batman Valisi Ahmet Deniz, Midyat Kaymakamı Hüseyin Tekin ile DSİ Ilısu Projesi 16.Bölge Müdürlüğü kurum amirleri eşlik etti.

Bakan Pakdemirli, yaptığı incelemelerin ardından beraberindeki heyetle ilçeden ayrıldı. (Süleyman Tunç -İLKHA)

İlgili Haberler

Editörün Seçtikleri

Mobil Uygulamamızı İndirin

Öne Çıkan Haberler