Kitap okuma alışkanlığının toplumda yok olma seviyesine geldiğini belirten vatandaşlar, kitap okumanın yerini televizyon, internet ve sosyal medyanın aldığını söylediler.

Akıllı telefonlar üretildikten sonra gençlerin kitap okuma alışkanlıklarından uzaklaşarak sanal âlemi alışkanlık haline getirdiğini ifade eden vatandaşlar, toplumun konuşma ve kendini ifade edememe sebebini kitap okumamaya bağladılar.

Konuyla ilgili İLKHA'ya değerlendirmelerde bulunan öğrenci ve meslek sahipleri, Türkiye’de kurumsallaşmış şirketlerin halkı arayıp ücretsiz internet ve benzeri sosyal ağlarla halkı kitap okumadan alıkoyduğunu ifade ettiler.

İnternet ve TV yayınlarından dolayı kitap okumalarının eksildiğini söyleyen Şeref Uslu, "Bizler görevimiz itibarıyla okumak zorundayız ama görev dışında pek kitap okuyamıyoruz. Kitap okuma gibi bir alışkanlığımız oluşmadı. Ne yazık ki toplum olarak da böyle bir sıkıntımız var. Bazı insanlar, 'kitap okuyor musun?' sorusu yönelttiği için okumak zorunda kalıyoruz. Öğrencilere ders verdiğimiz için okumaya zaman ayırabiliyoruz. Evde pek kitap okuma gibi bir alışkanlık edinemedik. Sadece camide kitap okuma işlemini görebiliyoruz. Evde ne yazık ki televizyon ve internet gibi araçlar bizim okuma alışkanlığımızı sıfıra indirdi. Biz bunun ıstırabını çekiyoruz toplum olarak. İnsanın oluşumunun yapı taşı okumayla başlar. Nitekim dinimiz 'ikra' diyerek okumayı tavsiye ediyor. Allah, bize okumayı tavsiye ettiyse bizim insan olarak bunu devam ettirmemiz lazım. Gençlerimiz özellikle ailelerinden ve öğretmenlerinden destek alarak bu okuma alışkanlıklarını geliştirebilirler. Ülkemizde kurumsallaşmış şirketler insanları arayıp, insanlarımızı daha çok pasifleştiren tekliflerde bulunuyorlar. Bunu şahsen yaşadım. Arayan şirketlere ben bir önerinde bulundum: Siz bize falan kanalları, falan interneti hediye edeceğinize müşteriyi arayıp bir kitap hediye ederseniz, hem toplum olarak hem ülke olarak daha ileri seviyelere gelmiş oluruz." dedi.

"İnsanlar kitap okumadığı için kendini ifade edemiyor"

Akıllı telefonlar çıktıktan sonra insanlarda okuma gibi bir alışkanlığın kalmadığını söyleyen Hâkim Kocaman, şunları söyledi:

Ben üniversite öğrencisi olduğum için kitap okuyorum ama halkımızın kitap okuma gibi bir alışkanlığı yok. Kitap sadece okullarda kilitli kalmış gibi, okulu bitiren artık kitap yüzü açmıyor. Halkımız kitap okuma konusunda tembel maalesef. Gençlerimizin pek okul okumaması ve okumaya önem göstermemeleri, boş işlerle uğraşmaları daha çok telefon internet veya televizyon bilgisayar gibi işlerle uğraştıkları için kitap okumuyorlar artık. Halkımızın özellikle kitap okumaya yönelmeleri gerekiyor en azından kendi alanlarıyla ilgili, herkesin sevdiği bir alan vardır tarihi kitaplar, psikolojik veya macera kitapları okumaları gerekiyor. Özellikle dini kitap okumaları gerekiyor. Ben ilahiyat öğrencisiyim. Kendi dinlerini öğrenmeleri için kitap okumalarını çokça tavsiye ediyorum. Kitap okurken dil alışkanlıkları düzelir. Vatandaşlarımız kitap okumadığı için konuşmaları da pek düzgün olmuyor. Bazı insanlar kitap okumadığı için kendini ifade edemiyor, bunun için kitap okumamız gerekiyor.

Okul hayatı bittikten sonra hiç kitap yüzü görmediğini söyleyen Abdullah isimli vatandaş, iş hayatına başladıktan sonra kitap okumak için zamanın olmadığını ve boş zamanlarını dinlenerek geçirdiğini söyledi.

Gençlik yıllarında kitap okumadığı için pişman olan insanları görünce okumak istediğini ifade eden Onur Yıldız ise "Yaz tatilinde pek kitap okuyamıyoruz ama okul döneminde her gece yarım saat kitap okumaya ayırabiliyorum. Çevremde kitap okuyan, yaşamış, görmüş ve pişman olmuş ağabeylerim var. Onlar okumadıkları için pişmanlıklarını dile getiriyor. Ben de onları örnek alıyorum. Gelecekte okumadım diye pişman olmamak için yarım saat de olsa okumaya zaman ayırıyorum." şeklinde konuştu. (Yunus Tuğrul-İLKHA)

İlgili Haberler

Editörün Seçtikleri

Öne Çıkan Haberler