Engelli vatandaşlardan toplu taşıma şikayeti

Bingöl’de engelli vatandaşların toplu taşıma da sürekli karşılaştıkları sorunlar için Bingöl Valiliğine şikâyet dilekçe verdi.

Engelli vatandaşların toplu taşıma da sürekli karşılaştıkları sorunlar nedeniyle Bingöl Valiliğine dilekçe vererek, sorunlarının çözülmesini istediler.  

Bingöl Valiliği önünde bir araya gelen engelli vatandaşlar adına konuşan Altı Nokta Körler Derneği Başkanı Mücahit Korkutata, amaçlarının engellilere tanınan hakların verilmesinin önündeki engellerin kaldırılması olduğunu söyledi.

Toplu taşıma araçlarında engellilere tanınan hakların yerine getirilmesini istediklerini ifade eden Korkutata, "Engellilerin engelsiz bir şekilde araçlardan faydalanabilmelidir. Amacımız, farkındalık oluşturarak kamu kurumlarını bu konunun çözümü noktasında duyarlılığa çağırmaktır." dedi.

“Engellilerin yaşadığı sıkıntıları resmi mercilere taşımak istiyoruz”

Korkutata, "Engellilerin genel olarak yaşadığı sıkıntıları resmi mercilere taşımak istiyoruz.  Engellilerimiz, çeşitli yaptırımlarla devletin kendilerine verdiği olanaklardan yararlanamıyor. Geçen hafta Bingöl'de tekerlekli sandalyeli vatandaşımızın otobüse alınmaması olayı bizlerin artık bir yere kadar sabredeceğimizin göstergesi oldu. Bu araçların Bingöl'e getirilme amacı, engellilerin engelsiz bir şekilde araçlardan faydalanabilmelidir. Amacımız;  farkındalık oluşturarak kamu kurumlarını bu konunun çözümü noktasında duyarlılığa çağırmaktır. Biz de buradan Bingöl Valiliği Açık Kapı Bürosu'na, Bingöl Altı Nokta Körler Derneği, Engelliler Kültür ve Dayanışma Derneği olarak 12 maddelik sorunlarımızı sunacağız. Amacımız, bize tanınan hakları yerine getirilmesi istemidir. İlk etabımız halk otobüsleri oldu, bundan sonra engellilerimizin yaşadığı diğer sıkıntıları da değerlendireceğiz." şeklinde konuştu. (Nihat Kanat-İLKHA) 

İlgili Haberler

Editörün Seçtikleri

Öne Çıkan Haberler