Ablukayı kırma gösterileri karada ve denizde devam ederken ​işgal donanması Gazze açıklarında özgürlük teknelerine ateş açtı.

İşgal donanması dün akşam  Gazze Şeridi'ne uygulanan ablukayı kırmak için Gazze Limanı'ndan yola çıkan özgürlük teknelerine ateş açtı.

Filistin Enformasyon Merkezinde yer alan habere, onlarca tekne aktivistlerle ve Filistin bayraklarıyla gösteri için denize açıldı.

Teknelerin 1948'de işgal edilen Filistin topraklarına yaklaşması üzerine işgal güçlerinin teknelere ateş açtığı ve aktivistlerden birinin plastik mermiyle hafif şekilde yaralandığı kaydedildi.

Ulusal Hareket Heyeti, konuyla ilgili olarak yayınladığı bildiride, dün denizde yapılan gösteriye 40 teknenin katıldığını, gösterinin ateşkes için çalışan gruplara ve çevrelere mesaj olduğunu ifade etti.

Ablukayı Kırma Yüksek Heyeti sözcüsü Ethem Ebu Silmiyye, Gazze Limanı'nda düzenlediği basın toplantısında, dün yapılan gösterinin ablukanın kaldırılmasından başka bir çözümü kabul etmeyecekleri mesajı verdiğini söyledi.

Karada ve denizde düzenlenen gösterilerin abluka sona erene kadar devam edeceğini kaydeden Ebu Silmiyye, "Abluka ve işgal olmadan özgür bir şekilde yaşamak Gazze halkının da hakkı." dedi.

Ebu Silmiyye, Gazze halkının çektiği sıkıntıları ve ablukayı dünyaya göstermek istediklerini ve Filistin halkının ablukanın kaldırılmasına karşılık siyasi bedel ödemeyeceğini bildirdi.

Ablukayı Kırma ve Büyük Dönüş Yürüyüşü Ulusal Heyeti temsilcisi Vecih Ebu Zarife ise konuşmasında, "Buraya Gazze'de 12 yıldır abluka altında tutulan insanlar adına geldik. 12 yıl süren abluka ve cezalar yeter." dedi. (İLKHA)

YASAL UYARI: Yayınlanan yazılı haber, fotoğraf ve videonun tüm hakları İlke Haber Ajansı Basın Yayın San. Tic. A.Ş.'ye aittir. Hiçbir surette haber, fotoğraf ve videonun tamamı veya bir kısmı yazılı sözleşme yapılmadan veya abone olmadan kullanılamaz.

İlgili Haberler

Editörün Seçtikleri

Mobil Uygulamamızı İndirin

Öne Çıkan Haberler