Bayramda trafik kazalarına dikkat!

Her yıl bayram öncesi ve sonrası yaşanan ölümlü ve yaralanmalı kazalarla ilgili uyarılarda bulunan uzmanlar, doğru acil müdahalenin yapılması gerektiğini belirttiler.

Her yıl bayram öncesi ve sonrası yaşanan ölümlü ve yaralanmalı kazalarla ilgili uyarılarda bulunan uzmanlar, doğru acil müdahalenin yapılması gerektiğini belirttiler.

Özellikle araçlarıyla tatile çıkanlar için en önemli kural, trafik yoğunluğu, hava sıcaklığı ve uzun süre araç kullanmanın neden olduğu yorgunluk ve uykusuzluğa dikkat etmeleri gerektiğini belirten Dr. Koray Akay, önemli tavsiyelerde bulundu.

Bayram öncesi yolda dikkat edilmesi gerekenler ve bilinçli ilk yardım hakkındaki bilgilerini paylaşan Akay, trafik kazaları en çok uykusuzluk ve hızdan kaynaklandığına dikkat çekti.

Akay, "Trafik kazalarının en önemli sebepleri arasında; uykusuzluk ve yorgunluk, aşırı hız, alkollü araç kullanımı, hatalı solama ve cep telefonu ile konuşma/mesajlaşma yer alıyor. Herhangi bir kaza ile karşılaşmamak için yola çıkan vatandaşların, iyi uyumuş, dinlenmiş ve hafif yemek yemiş olmaları gerekiyor. Ağır yemek vücudu yorarak ağırlığa ve uyuklamaya neden olabilir. Bu şekilde yola çıkmamalı. Ayrıca, uzun yolun yoruculuğundan dolayı sık aralıklarla mola vererek dinlenmek ve uykunun alınması oldukça yararlıdır. 2 saatte bir 15’er dakikalık kısa molalar vermek yorgunluğunuzu alacaktır." dedi.

Doğru ilk yardımın önemine dikkat çeken Akay, "Meydana gelen trafik kazalarındaki ölüm ya da sakatlıkların en önemli sebepleri arasında ise bilinçsiz yapılan ilk yardım yer alıyor. Bir trafik kazası yaşandığı anda yapılacak en doğru hareket, sakin davranarak hemen konunun uzmanlarını aramaktır. Kazaya şahit olanlar genelde ambulans gelene kadar yardımcı olmak adına hemen yaralıya müdahale etmeye kalkışabilirler. Bu noktada yapılacak en önemli şey, gözle görünenin dışında farklı bir yaralanma da olabileceği için bilgisizce müdahale etmemek ve acil sağlık kurumlarını aramaktır." İfadelerini kullandı.

Akay, trafik kazalarında doğru ilk yardım müdahalelerini şöyle anlattı:

"Aracın yanması gibi bir tehlike yoksa kazazede asla oynatılmamalı ve kaza yeri güvenliği sağlanmalı; ambulans gelene kadar beklenmelidir.

Kazazedenin solunum yollarının (ağız, gırtlak, soluk borusu) açık olması için öncelikle soluk alıp almadığına bakılmalıdır. Eğer yerde yatıyorsa başı geriye yatırılmalı; yana doğru çevrilmelidir.

Solunum yollarında herhangi bir sorun olmamasına rağmen soluk almaması durumunda suni teneffüs yapılmalıdır.

Yaralı uyanık tutulmalı ve yalnız bırakılmamalıdır.

Kopan bir uzuv varsa, uzuv bir poşete konarak ağzı sıkıca kapatılmalı ve içinde buz bulunan başka bir poşetin içine konulmalıdır.

Kolda kırık varsa, bir gazete ya da dergi oluk şekline getirilerek kol içine yerleştirilmeli; ardından bir bezle bağlanarak, yaralının omzuna asılmalıdır.

Bacakta kırık varsa yaralı, olduğu pozisyonda tutulmalı ve mümkün olduğunca sabitlenmelidir.

Kol ve bacak açık yaralanmalarında ise yaranın üzeri temiz bir bez ile kapatılmalıdır." (İLKHA) 

İlgili Haberler

Editörün Seçtikleri

Mobil Uygulamamızı İndirin

Öne Çıkan Haberler