​İstanbul'daki bayramlaşma merasiminde konuşan HÜDA PAR Genel Merkez İstişare Kurulu üyesi Mehmet Ali Ortaç, "Ümmetin Hazreti İbrahim gibi babalara ve Hazreti İsmail gibi evlatlara İhtiyacı var." dedi.

2009 yılında birçok STK’nın bir arya gelmesiyle kurulan, yaptığı kutlu doğum etkinlikleri, siyer sınavları gibi hayırlı etkinliklerle adından sıkça söz ettiren Peygamber Sevdalıları Platformu, İstanbul’da bayramlaşma programı düzenledi.

İstanbul Ayvansaray’da bulunan Kab bin Malik Türbesi'nin yanında yapılan bayramlaşma etkinliğine STK temsilcileri, alimler ve peygamber sevdalısı halk katıldı.

Ali Haydar Öztürk hocanın Kur’an-ı Kerim tilavetiyle başlayan etkinlik, HÜDA PAR Genel Merkez İstişare Kurulu üyesi Mehmet Ali Ortaç'ın konuşmasıyla devam etti.

Yurdun dört bir yanında kesilen kurbanların birçok şey hatırlattığını ancak hatırlanması gereken en önemli konunun Hazreti İbrahim’in, evladını Allah yolunda adaması olduğunu söyleyen Ortaç, "Peki, Müslümanların sadece kestikleri kurbanlar Hazreti İbrahim’in bu fedakârlığını karşılıyor mu? Hele Ümmet-i Muhammet olarak içerisinde bulunduğumuz bu zor hale çare oluyor mu? İşte biz aslında kurban âdetini hatırlarken, Hazreti İbrahim’in, bir babanın Allah’ın yoluna kurban olmaya hazır bir evlat yetiştirdiğini hatırlayacağız." dedi.

"İbrahim gibi babalara İsmail gibi evlatlara ihtiyacımız var"

"İbrahimî bir duruş ortaya koyabilmek için bizim de İbrahimî evlatlar yetiştirme sorumluluğunu hatırlamamız ve bu gayeyi yerine getirmemiz gerekir." Vurgusunda bulunan Ortaç, konuşmasını şöyle sürdürdü:

“Bugün İbrahimî babalar olarak kendimize bakalım. Gerçekten Allah yoluna kurban olmaya hazır ya da kurban edebileceğimiz evlatlarımız var mı? Varsa İbrahim’iz değilse daha tam manasıyla ne biz İbrahimî olabilmişiz ne de evlatlarımız İsmail olabilmiştir. Bu hususta en önemli sorumluluğumuz budur. Bugün ümmetin İbrahim'e ihtiyacı var. Bugün ümmetin Allah yolunda bilinçli bir şekilde kurban olmaya hazır İsmail gibi evlatlara ihtiyacı var. Bugün ümmetin İbrahim gibi babaları ihtiyacı var. Eşine, iman ve teslimiyet dersi verebilecek babalara ihtiyacı var. Bugün ümmetin oğullarına, kızlarına iman ve teslimiyet birinci verebilecek İbrahimî babalara ihtiyacı var. Hazreti İbrahim ailesiyle birlikte Allah’a gönülden iman etmiş ve gönülden onun emirlerini yerine getirme hususunda en güzel örnek olmuştur."

Program sonrası İLKHA'ya konuşan Peygamber Sevdalıları Platformu Marmara Koordinatörü Cengiz Kurtaran ise, platform olarak bir çok ilde ve ilçede bayramlaşma etkinlileri düzenlediklerini hatırlatarak bayramların ümmetin kurtuluşuna ve vahdetine vesile olması temennisinde bulundu.

Kadın ve erkeklerin ayrı ayrı yerlerde halka kurduğu etkinlikte katılımcılar birbirlerinin bayramını tebrik etti.

Sıcak ve samimi görüntülerin oluştuğu etkinlikte katılımcıların mutluluğu yüzlerine yansıdı.

Program, İttihad-ul Ulema üyesi Molla Cemal Çınar'ın yaptığı dua ile son buldu. (Nizamettin Aşkın- İLKHA)

İlgili Haberler

Editörün Seçtikleri

Öne Çıkan Haberler