HÜDA PAR Eskişehir İl Başkanı Orhan Dikgöz, tarihi mirasa sahip çıkarak gelecek nesillere aktarması gerektiğini belirtti.

HÜDA PAR Eskişehir İl Başkanı Orhan Dikgöz, Mihalıççık İlçe Başkanı Bube Acir, beraberindeki heyetle Yunus Emre’nin Mihalıççık ilçesindeki türbe ve külliyesini ziyaret ettiler. Türbe ziyaretinin ardından külliyede bulunan müzeyi de ziyaret eden heyet, müzede sergilenen materyaller hakkında bilgi aldılar.

Türkiye’nin dört bir yanında olduğu gibi Eskişehir’de de tarihi mekânlar, müze ve camilerin bulunduğunu belirten Dikgöz, mevcut bulunan tarihi eserlerin gelecek nesillere aktarılması, gerçek tarih bilincinin yeni nesilde oluşturulması gerektiğini söyledi.

Eskişehir’in birçok tarihi ve doğa güzelliğine sahip olduğunu hatırlatan Dikgöz, “Kurşunlu Camii ve Külliyesi, Asar Kalesi, Yunus Emre Müzesi, Şeyh Edebali Türbesi, Alaaddin Cami başta olmak üzere birçok tarihi mekânlar bulunmaktadır. Tarihi mekânlarla birlikte doğa güzelliğine sahip şelaleler bulunuyor. Bize düşen vazife, bu tarihimizi doğru bir şekilde gelecek nesillerimize aktarmaktır. Geleceğimizin teminatı olan gençlerimizi, geçmişin tarihiyle yoğrulmamız lazım.” dedi.

İslam medeniyetinin bize miras bıraktığı tarihi, gelecek nesillere aktarmakla mükellef olduklarını hatırlatan Dikgöz, şunları söyledi:

“İslam medeniyetinin girdiği her belde de bir sanat eseri bırakmıştır. Tarihe ışık tutan, İslam’ın şiarlarını sembolize eden bu tarihi sanatı, gelecek nesillerimize aktarmalıyız. İslam kardeşliğine, birlik ve beraberliğine örnek teşkil edecek bu sanat eserlerini muhafaza etmeliyiz. Camilerimizi, medreselerimizi, külliyelerimizi koruyarak, geleceğe aktarmalıyız. Buralarda yetişen alim ve ulemamızı da gelecek nesillerimize tanıtmalıyız.” (Şükrü Tontaş - İLKHA)

YASAL UYARI: Yayınlanan yazılı haber, fotoğraf ve videonun tüm hakları İlke Haber Ajansı Basın Yayın San. Tic. A.Ş.'ye aittir. Hiçbir surette haber, fotoğraf ve videonun tamamı veya bir kısmı yazılı sözleşme yapılmadan veya abone olmadan kullanılamaz.

İlgili Haberler

Editörün Seçtikleri

Mobil Uygulamamızı İndirin

Öne Çıkan Haberler