Boğulma vakalarını önlemek için yüz tanıma teknolojisi

Çin'in ​Henan eyaletindeki Pingdingshan City'de bulunan köprünün altına, yüz tanıma teknolojisine dayalı bir uyarı sistemi kuruldu.

Uyarı sistemi yedi kamera ve bir kornadan oluşan donanıma sahip. Herhangi birisi suya 200 metreden fazla yaklaşırsa korna suya yaklaşılmaması için yüksek sesli bir uyarı veriyor. Aynı zamanda, köprüye yerleştirilmiş kameralar suya yaklaşan kişinin yüz resmini çekip onu yerli öğrencilerin resimlerinden oluşan bir veri tabanında eşleştirmeye çalışıyor. Eğer suya yaklaşmış olan kişi yerel okullardan birine giden bir öğrenci ise ebeveynine ve öğretmenine derhal bir uyarı mesajı atılıyor. Sistemin doğru işleme oranının yüzde 97'nin üzerinde olduğu belirtiliyor.

Yaklaşık 110 bin yerel okul öğrencisinin yüz resmi gelecek yıl veri tabanına işlenmiş olacak. Pingdingshan City civarında boğulma vakalarının yaşanması olasılığı bulunan 120 bölgeye kamera yerleştirilmesi bekleniyor.

Pindingshan City eğitim birimi yetkilisi, uyarı sisteminin tehlikeli yerlerde yapılan mevcut rutin devriyelerin yerini alacağını ve öğrenciler arasında boğulma olaylarının azaltılmasında çok daha etkili bir yol olacağını belirtti. (İLKHA)    

İlgili Haberler

Editörün Seçtikleri

Öne Çıkan Haberler