​Esnaf, serbest meslek erbabı ve işletmelere tanınan "matrah artırımı" imkanından yararlanmak için tanınan başvuru süresi bugün doluyor.

Gelir İdaresi Başkanlığından (GİB) yapılan duyuruda, esnaf, serbest meslek erbabı ve işletmelere tanınan "matrah artırımı" imkanından yararlanmak için tanınan başvuru süresinin bugün dolduğu belirtildi.

GİB'in internet sitesinde yer alan duyuruya göre, 7143 sayılı Kanun ile mükelleflere matrah ve vergi artırımında bulunmak suretiyle vergi incelemesinden muafiyet imkanı getirildi.

Matrah ve vergi artırımından yararlanmak isteyen mükellefler 2013-2017 yıllarında beyan ettikleri; Gelir ve Kurumlar Vergisi Matrahlarını, Gelir/Kurumlar Stopaj Vergileri ile Katma Değer Vergilerini 31 Ağustos 2018 tarihine kadar Kanunda öngörülen oranlarda artırmaları ve tahakkuk eden vergileri belirtilen sürelerde ödemeleri halinde, bu yıllara ve vergi türlerine ilişkin olarak vergi incelemesi ve tarhiyatı yapılmayacak.

Mükellefler, matrah artırımına ilişkin vergi tutarlarını 1 Ekim 2018 tarihine kadar katsayı uygulanmadan peşin ödeme avantajından yararlanarak ödeyebilecekleri gibi, 6 eşit taksitle katsayı uygulanarak da ödeyebilecek. (İLKHA)

YASAL UYARI: Yayınlanan yazılı haber, fotoğraf ve videonun tüm hakları İlke Haber Ajansı Basın Yayın San. Tic. A.Ş.'ye aittir. Hiçbir surette haber, fotoğraf ve videonun tamamı veya bir kısmı yazılı sözleşme yapılmadan veya abone olmadan kullanılamaz.

İlgili Haberler

Editörün Seçtikleri

Mobil Uygulamamızı İndirin

Öne Çıkan Haberler