Sivas'ta kestikleri hayvanın etini tüketen ve kanına temas eden aynı aileden 3 kişi, vücutlarında yaralar oluşunca "şarbon" şüphesiyle tedavi altına alındı.

Sivas'ta, telef olmak üzereyken kestikleri hayvanın etini tüketen ve kanına temas eden aynı aileden 3 kişi, vücutlarında yaralar oluşunca hastaneye başvurdu. Telef olan hayvanlar yakılarak gömülürken, köy şarbon şüphesiyle karantinaya alındı.

Gürün ilçesine 35 kilometre uzaklıkta bulunan Karadoruk köyünde, yaklaşık 15 gün önce ahırlarındaki bir ineklerinin ölmek üzere olduğunu fark eden aile, hayvanı kesti. Kesilen ineğin kanıyla temas eden ve etini tüketen baba ile iki kızında bir müddet sonra yaralar oluştu.

Hastaneye başvuran aile, şarbon şüphesiyle tedavi altına alındı. Hayvanın etinden yiyen diğer aile fertlerinde ise hastalık belirtisine rastlanılmadığı öğrenildi.

Ailenin büyükbaş hayvanlarından biri daha 3 gün önce telef olunca durum Tarım ve Orman İl Müdürlüğü ekiplerine bildirildi. Ekipler, telef olan hayvanı çukur kazıp, yakarak imha etti. Hayvanların etlerinden alınan numune laboratuvar incelemesi için Samsun'a gönderildi.

Köy, şarbon şüphesiyle karantinaya alındı. Köydeki hayvanlar ise aşılandı. (İLKHA) 

YASAL UYARI: Yayınlanan yazılı haber, fotoğraf ve videonun tüm hakları İlke Haber Ajansı Basın Yayın San. Tic. A.Ş.'ye aittir. Hiçbir surette haber, fotoğraf ve videonun tamamı veya bir kısmı yazılı sözleşme yapılmadan veya abone olmadan kullanılamaz.

İlgili Haberler

Editörün Seçtikleri

Mobil Uygulamamızı İndirin

Öne Çıkan Haberler