ABD Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Heather Nauert, ülkesinin Birleşmiş Milletler Filistinli Mültecilere Yardım Ajansına mali yardımları tamamen durdurma kararı aldığını bildirdi.

İşgalci siyonistlerin Filistin'deki her türlü vahşetini şartsız destekleyen ABD, şimdi de Filistinli mülteciler aleyhine bir karar aldı. Yapılan açıklamada, Filistin Mültecilere Yardım Ajansı'na (UNRWA) mali yardımların tamamen durdurulduğu ifade edildi.

ABD Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Heather Nauert, UNRWA'ya bundan sonra ilave katkı yapılmamasına karar verdiklerini açıkladı. Nauert, "ABD olarak Birleşmiş Milletler, ilgili ülkeler ve diğer paydaşlarla yeni modeller ve yaklaşımlar üzerinde çalışacağız." değerlendirmesini yaptı.

UNRWA'ya sağladığı 365 milyon dolarlık yardımın 300 milyon dolarını daha önce kesen ABD, bu kararıyla yardımların tamamını kesmiş oldu.

ABD basınına göre karar, ABD Başkanı Donald Trump'ın damadı ve danışmanı Jared Kushner ile Dışişleri Bakanı Mike Pompeo arasında yapılan bir toplantıdan sonra alındı ve bazı Arap ülkelerinin hükümetleri konu hakkında önceden bilgilendirildi.

ABD Uluslararası Kalkınma Ajansının eski bir görevlisi olan Dave Harden, konu ile ilgili yaptığı açıklamada "UNRWA'ya mali desteği bir anda kesmek, Filistin yönetimini çökme noktasına getirir. Sağlık, eğitim ve en önemlisi güvenlik hizmetlerinin israillilerin eline geçmesine neden olur." demişti.

UNRWA, BM Genel Kurulu tarafından 1949'da Ürdün, Suriye, Lübnan, Batı Şeria ve Gazze'deki Filistinli mültecilere yardım amacıyla kurulmuştu. (İLKHA) 

YASAL UYARI: Yayınlanan yazılı haber, fotoğraf ve videonun tüm hakları İlke Haber Ajansı Basın Yayın San. Tic. A.Ş.'ye aittir. Hiçbir surette haber, fotoğraf ve videonun tamamı veya bir kısmı yazılı sözleşme yapılmadan veya abone olmadan kullanılamaz.

İlgili Haberler

Editörün Seçtikleri

Mobil Uygulamamızı İndirin

Öne Çıkan Haberler