Dışişleri Bakanlığı, ABD'nin Filistinli mültecilere mali yardımları durdurma kararına ilişkin, "Bu karar, Filistin meselesine iki devletli siyasi çözüm bulunması vizyonuna, bölgesel barış ve istikrara zarar verecektir." açıklamasında bulundu.

Dışişleri Bakanlığı, ABD’nin BM Yakın Doğu'daki Filistinli Mülteciler için Yardım ve Bayındırlık Ajansına (UNRWA) yaptığı mali katkıyı durduracağı yönündeki açıklaması için "büyük hayalkırıklığı" açıklamasında bulundu.

Kurulduğu tarihten bu yana eğitim ve sağlıktan istihdama kadar uzanan geniş bir yelpazede Filistinli mültecilerin en temel ihtiyaçlarının karşılanması işlevini üstlenen UNRWA'nın uluslararası toplumun mazlum halklarla dayanışmasının önemli sembollerinden biri haline geldiğinin belirtildiği açıklamada "Bugün UNRWA okullarında 500 binden fazla Filistinli çocuk eğitim görmekte ve bir milyona yakın Filistinli, UNRWA’nın acil gıda yardımlarına muhtaç durumda hayatlarını sürdürmektedir." denildi.

"Bu karar bölgesel barış ve istikrara zarar verecektir"

Açıklamada şu ifadelere yer verildi:

ABD’nin aldığı karar, beş milyonun üzerindeki Filistinlinin yaşamlarını olumsuz yönde etkileyecektir. Bu karar aynı zamanda Filistin meselesine iki devletli siyasi çözüm bulunması vizyonuna; bölgesel barış ve istikrara zarar verecektir. Bu şartlar altında, UNRWA’nın faaliyetlerine kesintisiz devam edebilmesi uluslararası toplum açısından bir meşruiyet sınavı ve vicdani görev haline gelmiştir. Bu hususların BM Genel Kurul Üst Düzeyli görüşmeleri marjında 27 Eylül 2018 tarihinde New York’ta, Türkiye’nin yanı sıra Ürdün, Japonya, İsveç ve AB’nin eş ev sahipliğinde BM Genel Sekreteri ve UNRWA Genel Komiseri’nin katılımıyla düzenlenecek bir toplantıda ayrıntılı şekilde ele alınması öngörülmektedir. Filistin halkıyla her alanda tam dayanışma içinde bulunan ve UNRWA’nın Danışma Komisyonu Başkanlığını yürüten Türkiye, UNRWA’ya destek olmak için her türlü gayreti göstermeye kararlılıkla devam edecektir.

ABD Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Heather Nauert, ülkesinin Birleşmiş Milletler Filistinli Mültecilere Yardım Ajansına mali yardımları tamamen durdurma kararı aldığını bildirmişti. UNRWA'ya sağladığı 365 milyon dolarlık yardımın 300 milyon dolarını daha önce kesen ABD, son kararıyla yardımların tamamını kesmiş oldu. (İLKHA) 

YASAL UYARI: Yayınlanan yazılı haber, fotoğraf ve videonun tüm hakları İlke Haber Ajansı Basın Yayın San. Tic. A.Ş.'ye aittir. Hiçbir surette haber, fotoğraf ve videonun tamamı veya bir kısmı yazılı sözleşme yapılmadan veya abone olmadan kullanılamaz.

İlgili Haberler

Editörün Seçtikleri

Mobil Uygulamamızı İndirin

Öne Çıkan Haberler