Libya'da çatışan taraflara saldırıları durdurma çağrısı

BM, Libya'nın başkenti Trablus'ta çatışan taraflara saldırıları durdurma çağrısında bulundu.

Birleşmiş Milletler, Libya'nın başkenti Trablus'ta geçen pazar gününden bu yana Ulusal Mutabakat Hükümeti'ne (UMH) bağlı tugaylar arasında yaşanan çatışmalar nedeniyle taraflara saldırıları durdurma çağrısı yaptı.

Libya'daki BM İnsani Yardım Koordinatörü Maria Ribeiro, tüm taraflardan meskun mahallerde gelişi güzel silah kullanmayı bırakmalarını, her türlü şiddetin durdurulmasını ve ateşkes görüşmelerine geçilmesini talep etti.

Libya'nın başkenti Trablus, geçen pazar gününden bu yana Ulusal Mutabakat Hükümeti'ne bağlı tugaylar arasında çatışmalara sahne oluyor.

UMH Sağlık Bakanlığından yapılan açıklamada, pazar günü başlayan ve aralıklarla devam eden çatışmalarda bugüne kadar 4'ü çocuk 14'ü sivil 38 kişinin öldüğü, 90'dan fazla kişinin de yaralandığı belirtildi.

UMH Başkanlık Konseyi, kentteki çatışmalar dolayısıyla dün başkent ve çevresinde olağanüstü hal ilan etmişti.

Olağanüstü hal kararıyla sivillerin, kamu ve özel mülklerin yanı sıra stratejik kurum ve kuruluşların korunmasının hedef alındığı belirtilen açıklamada, siyasi anlaşma gereği, özellikle başkent ve diğer kentlerde güvenlik mekanizmasının uygulanması için bir komisyon oluşturulacağı duyuruldu. (İLKHA) 

İlgili Haberler

Editörün Seçtikleri

Öne Çıkan Haberler