Batman’da ikincisi düzenlenecek kitap fuarıyla ilgili açıklamalarda bulunan İl Kültür Turizm Müdürü Aslanlı, fuarın geçen seneden çok daha etkin ve verimli geçeceğine inandığını söyledi.

Batman Kitap Fuarı’nın ikincisinin 21-29 Ekim tarihleri arasında Valiliğin önündeki geniş meydanda yapılacağını söyleyen İl Kültür Turizm Müdürü İhsan Aslanlı, fuarın bu yıl daha canlı yaşanacağını belirtti.

Kitap fuarıyla ilgili değerlendirmelerde bulunan Aslanlı, “İkincisini düzenleyeceğimiz kitap fuarı ilimizde 21-29 Ekim tarihleri arasında toplam 2 bin metrekarelik alanda olacaktır. Batman Kitap Fuarının bu sene çok daha canlı geçeceğine inanıyorum. Geçen sene üniversite bahçesinde bin 470 metrekare olması hasebi ile kısmen küçük gelen çadırımızı bu sene 2 bin metrekareye çıkararak kapasite yükselttik. Bu seneki fuarımızdan vatandaşlarımız gece saat 10.00’a kadar faydalanacaktır. Fuarımızın geçen seneden çok daha etkin ve verimli geçeceğine inanıyorum.” dedi.

Bu sene daha çok ünlü yazarları çağıracaklarını belirten Aslanlı, “Geçen sene bize gelen temel eleştirilerde yazar çeşitliliği ve yayınevi çeşitliliği şeklinde eleştiriler almıştık. Geçen sene 80’e yakın yazar gelmişti; fakat bu sefer yazar sayısını çok fazla yükseltmeye çalışmayacağız. Doğrusu hedefimiz, aynı zamanda bizi tanıtacak, kitap fuarına ivme kazandıracak yazarları getirmektir. Geçen sene gelen yazarlarımız burada kendilerini tanıtmak zorunda kalıyorlardı, bu sene yazarlar kendilerini tanıtmak zorunda kalmayacak, ayrıca bilinen yazarları getirmeyi düşünüyoruz.” ifadelerini kullandı.

“Fuardan sonra kitap satışları 8 kat yükseldi”

Geçen seneki fuardan sonra kitap satışlarının arttığını vurgulayan Aslanlı, “Batman Her Yerde Okuyor projesi valiliğimizin başlattığı bir projedir. Okumak biz Müslümanların en önemli düsturlarındandır. Geçen sene yapılan kitap fuarında çok iyi bir kitleyi kazanmıştık. Fuar ile ilgili elimizde istatiksel bilgi olmazsa da fuardan sonra kitap satışları belki 8 katına kadar yükseldiğini gözlemliyoruz. Bu da Batman’ın kitap okuduğunu gösterir, okuyan bir milletin en azından talebi olan bir kitabı ona ulaştırmak en büyük hedeflerimizdendir.” diye konuştu.

Kitap fuarlarının amacından da bahseden Aslanlı, şöyle konuştu: “Milletimiz ülkedeki yayınevlerinin tümünü göremiyor ve biz bütün yayınevlerini davet ediyoruz. Bir diğer amaç ise sürekli olarak okuduğunuz bir eserin yazarı ile iletişim kurabiliyorsunuz, yüz yüze görüşüp imza, söyleyişi ile okumaya teşvik etmeye çalışıyoruz.” (Mehmet Fatih Akgül - İLKHA)

YASAL UYARI: Yayınlanan yazılı haber, fotoğraf ve videonun tüm hakları İlke Haber Ajansı Basın Yayın San. Tic. A.Ş.'ye aittir. Hiçbir surette haber, fotoğraf ve videonun tamamı veya bir kısmı yazılı sözleşme yapılmadan veya abone olmadan kullanılamaz.

İlgili Haberler

Editörün Seçtikleri

Mobil Uygulamamızı İndirin

Öne Çıkan Haberler