Manda yetiştiricileri “süt fabrikası” istiyor

Türkiye’de manda sütü ürünlerinde marka haline geldiklerini belirten Bitlis Manda Yetiştiriciliği Başkanı Çalışır, ürünlerini dış pazara satabilmeleri için süt fabrikasına ihtiyaçlarının olduğunu söyledi.

Manda sütünden üretilen ürünlerinden marka oluşturularak ülke ekonomisine katkı sağlayan Bitlisli üreticiler, yurt dışına açılmak istiyor. Manda sütünden peynir ve yoğurt başta olmak üzere 10’a yakın ürün elde eden üreticiler, kentte manda sütü fabrikasının kurulması gerektiğini söylüyor. Fabrikanın açılmasıyla dış pazara açılacaklarını belirten üreticiler, günlük ortalama 2 ton süt ürettiklerini belirttiler.  

Bitlis Manda Yetiştiriciliği Başkanı İsmet Çalışır, süt fabrikasının kurulmasını için İLKHA aracılığıyla işadamlarına çağrıda bulundu.

2010 yılında manda yetiştiriciliği birliğinin kurulmasıyla 200 adet olan hayvan sayısını 10 bine çıkarttıklarını kaydeden Çalışır, 7 yıldır birliğin başkanlık görevini yürüttüklerini söyledi. Büyük bir hayvan potansiyellerinin olduğunun altını çizen Çalışır, günlük ortalama 2 ton süt ürettiklerini söyledi.

Türkiye’nin her yerine manda sattıklarını ve birlik olarak ilk sırada olduklarının bilgisini paylaşan Çalışır, sözlerine şöyle devam etti:

“Şu anda hayvan piyasasını bulmuşuz. İstanbul, Zonguldak başta olmak üzere Türkiye'nin her yerine hayvanları gönderiyoruz. Mandacılıkta Bitlis bir marka haline gelmiş. Birlik olarak, Türkiye'de birinci sırada yer alıyoruz. İster ürün, ister proje bakımında olsun birinci sıradayız. Manda Yetiştiriciliği Birliği olarak destek alıyoruz. Fakat burada ürünlerde bir sıkıntımız var. Fabrika olmadığı için kendi el yapılarımızı halkımıza festivallerde tanıtıyoruz. Rağbet çok yüksek ama imkânlar olmadığı için ürünlerde dayanıksız olduğu için dışarıya gönderemiyoruz. Maalesef kendi imkânlarımızla kendi ilimiz içerisinde ürünlerimizi dağıtıyoruz.”

“Bitlis’e fabrika istiyoruz”

Mandadan elde edilen ürünlerin kısa ömürlü olmasından dolayı dışarıya gönderemediklerini dile getiren Çalışır, yetkililerin ve iş adamlarının desteğiyle bir süt fabrikasının kurulması gerektiğini ifade etti.

Çalışır, “İstanbul ve İzmir gibi illerde rağbet çok yüksek, fakat ürünlerimizi gönderemiyoruz. Bitlis'te bir fabrika olması gerekiyor. Ambalajlandığında bu ürünler 7 güne kadar muhafaza edilebiliyor. Bunu yaparsak ürünlerimiz Türkiye’nin her yerine gönderebiliriz. İş adamlarımız yardımcı olurlarsa Bitlis’te bir süt fabrikası kurulursa paketleme, ambalajlama, ayran yapımı rahat olacak. Bitlis manda üretiminde Türkiye'de bir marka haline gelmiştir. Kendi imkânlarımızla merkez ve ilçelerimize satıyoruz. İmkânlarımız o olmadığı için dışarıya gönderemiyoruz. Gerçekten bu konuda üreticilerimiz sıkıntı yaşıyor. Peynirinden sütüne ve yağına kadar yoğun bir rağbet var. İstanbul birliğini gidip görün büyük süt fabrikaları var.  Bizim onların 5 kattan fazla hayvanımız var. Onlar gönderebiliyor, biz niye göndermeyelim. Günlük 2 ton manda sütünü üretiyoruz, diğer sütler hariç. Tulum peyniri başta olmak üzere 10 çeşit ürün üretiyoruz.” dedi. (Şükrü Tontaş - İLKHA)

İlgili Haberler

Editörün Seçtikleri

Mobil Uygulamamızı İndirin

Öne Çıkan Haberler