Uluslararası Ceza Mahkemesi, Myanmar'da Arakanlı Müslümanlara karşı işlenen suçlarla ilgili mahkemenin yargı yetkisine sahip olduğuna karar verdi.

Uluslararası Ceza Mahkemesi (UCM), Myanmar'da Arakanlı Müslümanlara karşı işlenen suçlarla ilgili mahkemenin yargı yetkisine sahip olduğuna hükmetti.

UCM'nin kararıyla birlikte, Myanmar yönetiminin Arakanlı Müslümanlara yönelik katliam ve tehcirin soruşturulmasının önü açılmış oldu.

UCM'den yapılan yazılı açıklamada, Myanmar'ın UCM'ye üye olmamasına rağmen, suçların mahkeme üyelerinden Bangladeş topraklarında işlenmesinin yargı yetkisi için yeterli olduğu kaydedildi.

Birleşmiş Milletler'e bağlı bağımsız bir komisyon, Myanmar ordusunun geçtiğimiz ay 'soykırım niyetiyle' Arakanlı Müslümanlara yönelik toplu tecavüz ve katliam gerçekleştirdiğine hükmetmişti. Komisyonun hazırladığı raporda, katliamların sorumlularından Myanmar'ın genelkurmay başkanı ile beş generalin yargılanması istenmişti. (İLKHA)

YASAL UYARI: Yayınlanan yazılı haber, fotoğraf ve videonun tüm hakları İlke Haber Ajansı Basın Yayın San. Tic. A.Ş.'ye aittir. Hiçbir surette haber, fotoğraf ve videonun tamamı veya bir kısmı yazılı sözleşme yapılmadan veya abone olmadan kullanılamaz.

İlgili Haberler

Bizi Takip Edin

Editörün Seçtikleri

Mobil Uygulamamızı İndirin

Öne Çıkan Haberler