​Bitlis’teki fırıncı esnafı, un fiyatları ve maliyetin artması nedeniyle ekmeğin gramajını düşürerek, fiyatını yükseltme kararını aldı.

Bitlis'te, doların yükselişi gerekçe gösterilerek un fiyatlarının artmasıyla birlikte ekmeğin gramajı düşürülürken fiyatta ise artırıma gidildi. Bitlisliler, yarından itibaren ekmeği zamlı alacak.

Un fiyatının artışına bağlı olarak ekmeğe zam yaptıklarını belirten fırıncı esnaflarından Hüsnü Eribol, böyle devam etmesi halinde zamların daha da artacağına dikkat çekti.

Eribol, "Bitlis’te ekmek fiyatlarının yükselmesinin sebebi, maliyetinin çok yüksek olmasından kaynaklanıyor. Yapılan zamlar tatmin edici değildir. Daha önce 250 gram ekmeği 1 TL’ye satıyorduk. Şimdi 220 gramı 1,25’TL’ye satacağız. Şuan bu zamlar geçici bir süreliğine aldığımız karardır. Un fiyatları ve maliyet bu şekilde yükselmeye devam ederse fiyatlar daha da yükselir. Dolara endeksli diyorlar. Öyle görülüyor ki yükselmeye devam edecek." dedi.

70 TL’ye almış oldukları 50 kilogramlık un fiyatının 128 TL’ye yükseldiğini, bu fiyatlara bile fabrikalarda un olmadığı gerekçesiyle kendilerine un gönderilmediğini dile getiren Eribol, ellerindeki unun bitmesi halinde ne yapacaklarını bilmediklerini söyledi.

Bazı siyasilerin, zamların doğal olarak oluştuğu yönündeki açıklamalarına tepki gösteren Eribol, vatandaşların karşı karşıya getirilmek istendiğini söyledi.

Eribol, "Her şeyi dolara bağlamışlar, dolar endeksli diyorlar. Eğer bu zamlar ve kriz dolar endeksliyse bunu çözümü üst tabakadan yapılmalı. Nasıl ki Suud rejimi, TL’yi bir anda yarıya düşürerek kıymetsizleştiriyorsa ve yeri geldiğinde yasaklayabiliyorsa bu gün bizi krize boğan, milleti mağdur durumda bırakan doları neden yasaklamıyoruz? Neden dolarsız bir ticaret yapmayalım? Bu siyasilerin yapması gereken işlerdir. Kesinlikle dolar üzerinden ithalat ve ihracatın yapılması yasaklandığında, bağımsız bir ülke olmanın ilk adımı olarak, çözümün olabileceği kanısındayım." diyerek zamların devam etmesi halinde birçok fırıncının kepenk kapatmayla yüz yüze kalacağını sözlerine ekledi. (Şükrü Tontaş- İLKHA)

YASAL UYARI: Yayınlanan yazılı haber, fotoğraf ve videonun tüm hakları İlke Haber Ajansı Basın Yayın San. Tic. A.Ş.'ye aittir. Hiçbir surette haber, fotoğraf ve videonun tamamı veya bir kısmı yazılı sözleşme yapılmadan veya abone olmadan kullanılamaz.

İlgili Haberler

Bizi Takip Edin

Editörün Seçtikleri

Mobil Uygulamamızı İndirin

Öne Çıkan Haberler