Adana Barosu, Hocalı Katliamı’nın yıl dönümünde bir basın açıklaması yaparak “Türkiye, Hocalı Katliamını mutlaka soykırım olarak kabul etmelidir." dedi.

Hocalı Katliamı'nın 23'üncü yıl dönümü münasebetiyle Adana Baro Başkanı Mengücek Gazi Çıtırık, bir basın açıklaması yayımlayarak, Ermenilerin, 1992 yılında Şubat'ın 25'ini 26'sına bağlayan gece Hocalı'da soykırım yaptığını belirtti.

Yaşanan olay hakkında istatistikler veren Çıtırık, "Bu soykırım neticesinde 613 kişi katledildi. Onlardan 70'i ihtiyar, 63'ü çocuk, 106'sı kadındı. Bin 275'i esir olarak götürüldü ve 487 kişi sakat bırakıldı. Bin 275 kişi rehin alınmış ve 150 kişi kaybolmuştur. Kayıp ve rehinlerden 23 senedir hâlâ haber alınamadığı belirtilmektedir." dedi.

Aradan geçen 23 yıla rağmen o acıyı yüreklerinde taşıyanlara su serpilmesini istediklerini ifade eden Çıtırık, "Bu acı olayda yaşananlar, soykırım olarak nitelendirilmelidir. Bazı ülkeler bu katliamı soykırım olarak kabul etti. Endonezya, Çek Cumhuriyeti, Meksika, Kolombiya ve Pakistan gibi ülkeler Hocalı Katliamını soykırım olarak tanıyan kararlar almıştır. Ancak böyle bir kararın Avrupa Parlamentosu ve BM gündemine de taşınması gerektiğine inanmaktayız." şeklinde konuştu.

TBMM'nin hâlâ Hocalı Katliamını resmen tanıyan bir karara imza atmadığını belirten Çıtırık, " Türkiye, Hocalı katliamını mutlaka soykırım olarak kabul etmelidir. Hocalı da yaşanan görüntüler bizim 1905, 1907, 1915, 1918 ve 1923 yıllarında Türk coğrafyasında yaşanmış görüntülerdir. Doğu Anadolu'da, Güneydoğu Anadolu'da, İran ile sınırımızda, Türkiye'nin içinde ve dışında İran Türklerinin yaşadığı yerlerde gerçekleştirilen katliamların bire bir aynısıdır. 23 yıl önce Hocalı'da Ermenistan'ın orantısız güç kullanarak uyguladığı soykırım asla unutulmayacaktır." ifadelerini kullandı.

Çıtırık, İnsan Hakları İzleme örgütü tarafından " Sivil Bir Katliam " olarak nitelendirilen ve tüm dünyanın gözleri önünde 26 Şubat 1992 günü gerçekleşen bu görüntüleri artık yaşamak ve görmek istemediklerini belirtti.

Hatırlanacağı üzere yaşanan bu katliamı, Karabağ Savaşı sırasında 26 Şubat 1992 tarihinde Azerbaycan Cumhuriyeti'nin Dağlık Karabağ bölgesindeki Hocalı kasabasında, Ermenistan'a bağlı kuvvetler tarafından gerçekleştirilen saldırıda, 106'sı kadın, 83'ü çocuk olmak üzere toplam 613 Azerbaycanlı sivil hayatını kaybetmişti. (İLKHA)

YASAL UYARI: Yayınlanan yazılı haber, fotoğraf ve videonun tüm hakları İlke Haber Ajansı Basın Yayın San. Tic. A.Ş.'ye aittir. Hiçbir surette haber, fotoğraf ve videonun tamamı veya bir kısmı yazılı sözleşme yapılmadan veya abone olmadan kullanılamaz.

İlgili Haberler

Bizi Takip Edin

Editörün Seçtikleri

Mobil Uygulamamızı İndirin

Öne Çıkan Haberler