Erdoğan'ın tepkisine rağmen Merkez Bankası faizi artırdı

Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın, faizlerin düşürülmesi gerektiğini söylemesine rağmen, Merkez Bankası Para Politikası Kurulu, politika faizini 6,25 puan artırdı.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankasının (TCMB) faiz kararı öncesi Türkiye Esnaf ve Sanatkârları Konfederasyonu (TESK) Genel Kurulunda konuştu.

Türkiye'nin adının sürekli olumsuzluklarla yan yana anılmaya çalışıldığını söyleyen Erdoğan, ekonomiyle ilgili olarak "Benzer sıkıntılarla karşılaşan ülkelerin, bunu serbest piyasa ilkelerinin dışına çıkarak nasıl çözdüklerini biliyoruz." diye konuştu.

"Merkez Bankasının açıklamış olduğu enflasyon oranlarını tutturduğunu görmedim"

"Döviz kurundaki dalgalanma başta olmak üzere, ekonomimizi olumsuz yönde etkileyen tüm hadiseleri serbest piyasa çerçevesinin dışına asla çıkmadan çözmenin mücadelesini veriyoruz." diyen Erdoğan "Döviz kurundaki dalgalanmayı önlemeye yönelik yeni adımlarımız olacak" açıklamasında bulundu.

Erdoğan, Merkez Bankası'nın faiz kararı öncesi yaptığı açıklamada "Faiz konusundaki hassasiyetim aynıdır, değişen bir şey yok. Merkez Bankası bağımsızdır, o kendi kararını alır. Hadi Merkez Bankası faiz artırıyor. Özel bankalara ne oluyor? Yüzde 50'li faiz oranları size bir şey kazandırıyor mu? Böyle kazanç ancak eroin tüccarlarında olur. Faiz sebeptir, enflasyon neticedir. 'Enflasyon sebeptir, faiz neticedir.' diyorsan bu işi bilmiyorsun arkadaş. Faizin oranını sen tespit edersin, enflasyon o akışta kendiliğinden oluşur. Ben bugüne kadar Merkez Bankasının, açıklamış olduğu enflasyon oranlarını tutturduğunu görmedim." dedi.

Erdoğan'ın tepkisine rağmen Merkez Bankası Para Politikası Kurulu politika faizini 6,25 puan artırdı

Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın, faizlerin düşürülmesi gerektiğini söylemesine rağmen, Merkez Bankası Para Politikası Kurulu, politika faizini 6,25 puan artırdı.

Faiz kararının ardından dolar uzun bir aradan sonra ilk kez 6,43 seviyelerinden 6 TL'nin altına geriledi. Kısa süre bu rakamlarda seyreden dolar, ardından yeniden 6 TL'nin üzerine çıktı.

PPK kararı sonrasında Borsa İstanbul ise 91,859 puandan 93,570 puana yükseldi.

"Para politikasındaki sıkı duruş kararlılıkla sürdürülecektir"

Merkez Bankası tarafından yapılan faiz açıklamasında şu ifadelere yer verildi:

"Para Politikası Kurulu (Kurul), politika faizi olan bir hafta vadeli repo ihale faiz oranının yüzde 17,75’ten yüzde 24’e yükseltilmesine karar vermiştir.

Son dönemde açıklanan veriler iktisadi faaliyette dengelenme eğiliminin belirginleştiğine işaret etmektedir. Dış talep gücünü korumakla birlikte iç talepteki yavaşlama hızlanmaktadır.

Yakın dönemde enflasyon görünümüne ilişkin gelişmeler fiyat istikrarı açısından önemli risklere işaret etmiştir. Döviz kurundaki hareketlerin de etkisiyle fiyat artışlarının alt kalemler bazında genele yayılan bir nitelik gösterdiği dikkat çekmektedir.

İç talep koşullarındaki zayıflamaya rağmen fiyatlama davranışlarında gözlenen bozulma enflasyon görünümüne dair yukarı yönlü risk oluşturmaya devam etmektedir. Bu çerçevede Kurul, fiyat istikrarını desteklemek amacıyla güçlü bir parasal sıkılaştırma gerçekleştirilmesine karar vermiştir.

Merkez Bankası fiyat istikrarı temel amacı doğrultusunda elindeki bütün araçları kullanmaya devam edecektir. Enflasyon görünümünde belirgin bir iyileşme sağlanana kadar para politikasındaki sıkı duruş kararlılıkla sürdürülecektir.

Enflasyon beklentileri, fiyatlama davranışları, para politikası kararlarının gecikmeli etkileri, maliye politikasının dengelenme sürecine vereceği katkı ve enflasyonu etkileyen diğer unsurlardaki gelişmeler yakından izlenerek ihtiyaç duyulması halinde ilave parasal sıkılaştırma yapılabilecektir.

Açıklanacak her türlü yeni verinin ve haberin Kurul’un geleceğe yönelik politika duruşunu değiştirmesine neden olabileceği önemle vurgulanmalıdır.

Para Politikası Kurulu Toplantı Özeti beş iş günü içinde yayımlanacaktır." (İLKHA) 

İlgili Haberler

Editörün Seçtikleri

Öne Çıkan Haberler