Ayasofya'nın ibadete açılması talebi reddedildi

Anayasa Mahkemesi, Ayasofya'nın ibadete açılması yönündeki talebi "incelenmeksizin kişi bakımından yetkisizlik" nedeniyle reddetti.

Anayasa Mahkemesi, Sürekli Vakıflar Tarihi Eserlere ve Çevreye Hizmet Derneği tarafından Ayasofya'nın içerisinde namaz kılınması için ibadete açılması yönündeki talebini "incelenmeksizin kişi bakımından yetkisizlik" nedeniyle kabul edilemez buldu.

Alınan bilgiye göre Sürekli Vakıflar Tarihi Eserlere ve Çevreye Hizmet Derneği, 2004 yılında başbakanlığa başvurarak, Ayasofya'da ibadet yapılmasına izin verilmesi konusunda yeni bir düzenleme yapılmasını istedi. Ancak derneğin bu başvurusuna başbakanlıktan yanıt gelmedi.

Bunun üzerine dernek 2005 yılında Bakanlar Kurulunun Ayasofya'nın müze yapılmasına dair kararının iptali için Danıştay'da dava açtı. Danıştay 10. Dairesi, derneğin iptal talebini reddetti. Dernek bu karara karşı karar düzeltme başvurusunda bulundu. Ancak Danıştay İdari Dava Daireleri Kurulu da başvurunun reddine kararlaştırdı.

Sürekli Vakıflar Tarihi Eserlere ve Çevreye Hizmet Derneği, başvurularından sonuç alamayınca 2015 yılında din ve vicdan hürriyetinin ihlal edildiği gerekçesiyle Anayasa Mahkemesine bireysel başvuruda bulundu. AYM bu başvuruyu 3 yıl sonra bugün gündemine aldı.

"Anayasa Mahkemesi, başvuruyu "kişi bakımından yetkisizlik" nedeniyle reddetti"

Bireysel Başvuru, Anayasa Mahkemesi Birinci Bölümünce ele alındı. Başvuru "kişi bakımından yetkisizlik" nedeniyle reddedildi. Kararda ihlale neden olduğu belirtilen kamusal işlemden, başvurucu dernek tüzel kişiliğinin etkilenmediği öne sürüldü.

6216 sayılı Anayasa Mahkemesinin Kuruluşu ve Yargılama Usulleri Hakkında Kanun'un 46'ncı maddesi uyarınca, AYM'ye güncel ve kişisel bir hakkı doğrudan etkilenenler başvurabiliyor. Kamu tüzel kişileri bireysel başvuruda bulunamıyor. Özel hukuk tüzel kişileri sadece tüzel kişiliğe ait haklarının ihlal edildiği gerekçesiyle bireysel başvuru yapabiliyor. (İLKHA) 

İlgili Haberler

Editörün Seçtikleri

Mobil Uygulamamızı İndirin

Öne Çıkan Haberler