Dışişleri Bakanı Çavuşoğlu: ABD için karar zamanı

Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, "ABD için bölgede gerçek müttefikinin kim olduğuna karar verme zamanı." dedi.

Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, Amerikan New York Times gazetesinde Suriye krizi ve İdlib sorunu üzerine yazdığı makalesinde, YPG/PKK'nin savunulacak hiçbir tarafı olmadığını belirterek, "Washington için bölgede gerçek müttefikinin kim olduğuna karar verme zamanı." dedi.

Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, Amerikan New York Times gazetesinde "Suriye'de beliren felaket" başlığıyla, Suriye krizi ve İdlib sorunu üzerine bir makale yazdı.

Çavuşoğlu makalesinde, Suriye rejiminin muhaliflerin elindeki İdlib’e kanlı bir harekât başlattığına değinerek insani bir felaketin yaklaştığına dikkat çekti.

Suriye rejiminin İdlib saldırısındaki müttefiklerinin ABD tarafından desteklendiğini de belirten Bakan Çavuşoğlu, "Son raporlar, Suriye'de faaliyet gösteren terör örgütü YPG'nin, ABD'lilerin ödediği vergilerle alınan silah ve yardımları aldığını, bu örgütün Esed ile ittifakını geliştirdiğini ve temmuz ayında Esed ve YPG/PKK arasında yapılan anlaşmanın bir parçası olarak Esed'in İdlib'i muhaliflerden geri almasına yardım etmek için destek gönderdiğini gösteriyor." ifadelerini kullandı.

Bakan Çavuşoğlu ayrıca YPG’nin, PKK’nin Suriye uzantısı olduğunu ifade ederek Türkiye, ABD ve Avrupa Birliğinin PKK’yi "terörist örgüt" olarak tanımladığını belirtti.

Çavuşoğlu makalesine, "Türkiye sınırının birkaç kilometre ötesinde YPG kuvvetlerinin Suriye'de faaliyet göstermesinin savunulacak hiçbir tarafı yoktur. Washington için bölgede gerçek müttefikinin kim olduğuna karar verme zamanı." ifadeleriyle son verdi. (İLKHA) 

İlgili Haberler

Editörün Seçtikleri

Mobil Uygulamamızı İndirin

Öne Çıkan Haberler